Základní škola Slovácká v Břeclavi se po mnoha desetiletích dočká výrazných oprav. Radnici se podařilo získat potřebné miliony z evropských peněz.
„Stav školy se pomalu přibližuje havarijnímu. Proto jsme se před dvěma lety rozhodli, že se ji budeme snažit opravit,“ řekl břeclavský radní Zbyněk Humlíček.

Díky evropským penězům a městskému rozpočtu se škola dočká nejen nového sportovního areálu, ale také zateplení budovy a výměny oken. Hotová už je oprava sociálního zařízení. V plánu je rovněž vnitřní rekonstrukce školy pro zkvalitnění výuky.

„Před dvěma měsíci nám schválili projekt na revitalizaci sportovního hřiště v nákladu jednačtyřicet milionů korun. Třicet milionů dostaneme z regionálního operačního programu a jedenáct milionů dofinancuje město ze svých peněz,“ řekl Humlíček.

Přestavba areálu začne v polovině letošního roku a dokončena bude nejpozději na jaře roku 2010. Vše bude záležet na výběrovém řízení a počasí.
„Původní hřiště u školy vyrostlo v roce 1984 a od té doby jsme se nedostali k jeho modernizaci. I přes snahu se nám nepodařilo sehnat peníze,“ přiznala Iva Jobánková ze základní školy Slovácká.

Škola podle projektu získá nový atletický ovál se čtyřmi dráhami v délce dvě stě padesát metrů, fotbalové hřiště s umělým povrchem třetí generace, nové doskočiště a tři víceúčelové plochy pro basketbal, volejbal, tenis a házenou. Vedle sportovišť vyroste i správní budova se šatnami.
„Areál není určen pouze pro Slováckou, ale také pro břeclavské gymnázium, které sídlí nedaleko. A určitě ho využijí i další Břeclavané,“ je přesvědčený Humlíček.

Plány na přestavbu nedalekého sportovního areálu potěšily i ředitele gymnázia Josefa Drobiliče. „Samozřejmě, že jsme rádi. O hřiště jsme usilovali již mnoho let. Chtěli jsme vybudovat sportoviště pro školy v okolí. Nechali jsme si vypracovat i projekt, ale protože nám město nechtělo prodat pozemek u základní školy, předal jsem tuto dokumentaci tehdejšímu řediteli Slovácké. Šlo nám o to, aby se stavělo,“ sdělil Drobilič. Gymnázium využije areál nejen při tělocviku, ale nejspíše i při trénování atletického oddílu.

Humlíček nevidí problém ani v tom, že ve městě už je jiný stadion, který před nedávnem spolkl miliony. „Ve škole jsou fotbalové třídy a atleti po mnoho let vykazují vynikající celorepublikové výsledky. A to vše v polních podmínkách. Takže si zaslouží srovnatelné zázemí jako jejich soupeři,“ obhajoval nový areál radní. A dodal, že stadion na Lokomotivě navíc nepatří městu.

Základní škola Slovácká se řadí v atletice mezi nejlepší sportovní školy v republice. „Počtvrté za sebou jsme získali v atletice Pohár Marie Losové pro nejúspěšnější školu,“ vyzvedla vysokou sportovní úroveň Jobánková.