Nepříjemné drnčení zbíječek a všudypřítomné částečky prachu jsou pryč. Po více než třech měsících je hustopečská poliklinika, která stojí od začátku osmdesátých let minulého století, konečně zrekonstruovaná.

„Máme hotovo, to znamená, že proběhla i kolaudace. Byly to těžké časy, protože se vše dávalo dohromady za plného provozu, což bylo pro pacienty i lékaře velice nepříjemné,“ všiml si hustopečský starosta Luboš Kuchynka, jenž v průběhu oprav udělal několik inspekčních návštěv polikliniky.

Celkem na přestavbu budovy šlo sedmnáct milionů korun. Tři miliony zaplatilo samo město ze svého rozpočtu. „Určitě to pro nás nebyly malé peníze. Ale jsme vůbec rádi, že rekonstrukce proběhla, protože byla velmi vypjatá,“ poznamenal starosta.

Co stavba, do které více než dvacet let nikdo neinvestoval ani korunu, nabízí pacientům dnes? Mohou využívat například moderní hydroléčby, ta je jim k dispozici v suterénu budovy.

„Vůbec se nedá srovnávat, v jakých podmínkách pracujeme nyní a v jakých jsme pracovali dříve. Především hydroléčba je pacienty vnímána velmi pozitivně, protože jim to usnadňuje rehabilitaci,“ přiblížila novinku v útrobách polikliniky fyzioterapeutka Jiřina Raflová.

Zbrusu nová jsou mimo jiné sociální zařízení, sanitární technika i podlahy. Nové jsou i rozvody vody. Už minulém roce se v nemocnici vyměnily dveře a především okna, u některých z nich dokonce hrozilo, že vypadnou a někoho zraní.

Ještě před časem bylo přitom téměř nemyslitelné, aby se poliklinika dočkala podobné rekonstrukce. Stále nebyl znám její oficiální vlastník: téměř pětiletou tahanici vyřešil až Vrchní soud v Olomouci, který zrušil rozsudek krajského soudu, podle něhož si na polikliniku dělal nárok správce konkurzní podstaty po bývalém zemědělském družstvu Petr Houžvička.

V roce 2006 došel spor tak daleko, že polikliniku před pacienty i doktory uzamknul. „Jako starosta jsem tehdy musel jednat, a tak jsem rozhodl, že zámky odvrtáme. Policie proti nám nezasáhla, i když na to měla právo,“ zavzpomínal si na dramatické chvilky bývalý starosta Hustopečí Jiří Teplý.

Ten ve složité situaci zatelefonoval šéfovi břeclavské policie, aby muži zákona, kteří byli na místě, proti lidem a lékařům nezasáhli. „Asi si uvědomili, co je pro dobro lidí nejlepší. Nakonec odjeli a my jsme mohli polikliniku otevřít,“ podotkl Teplý.

Peripetie jsou minulostí. Už nyní vedení města přemýšlí nad dalšími investicemi. Budova polikliniky by se tak ještě mohla dočkat nového výtahu, zateplení a fasády. V rozpočtu Hustopečí se ale musí najít přibližně tři miliony korun.