O tom, že je to práce různorodá, nemůže být pochyb. Dobrovolník si může sám určit, jak často a jakým způsobem chce pracovat. „Náš vlastní interní limit je však alespoň šest služeb ročně,“ upřesnil Jiří Matuška ze Správy CHKO Pálava.

Nejčastější náplní práce je poskytování informací návštěvníkům přísně chráněných území, dozorová a informační činnost a v neposlední řadě i činnost výzkumná. „Pár kolegů například hlídá hnízdící sokoly,“ komentoval Matuška.

Ilustrační foto.
Bezzubí Lvi. V jedenácti jasně prohráli s Hodonínem

Starosta obce Perná si všiml, že počet turistů na Pálavě každý rok přibývá. Práci strážců přírody proto oceňuje. „Jejich činnost je určitě přínosná. Ne všichni turisté se chovají slušně. Strážci je aspoň ukázní,“ komentoval Karel Studénka.

Dobrovolníka nejprve zařadí na pozici čekatele. „Tam zájemce tráví několik měsíců až rok, aby jej měli kolegové šanci dobře poznat,“ vysvětlil Matuška. Poté se může stát zpravodajem, jehož hlavní funkcí je informovat o ak-tuálním stavu oblasti. Druhá pozice, strážce přírody, má o něco více kompetencí. Při spatření nezákonného jednání, jakým je například nepovolený vjezd cyklistů, táboření či ukládání odpadů, může jedince přímo na místě pokutovat.

Soutěže ve vaření zelňačky se ve Velkých Bílovicích zúčastnilo téměř třicet týmů.
Z kapusty břuch tlustý. Velké Bílovice provoněly zelňačky, nejlepší měli Sliváci

Pro přijetí je nejdůležitější zapálení pro věc a láska k přírodě. Je také podmíněno doložením dokladu o fyzické způsobilosti a o beztrestnosti k tomu, práci vykonávat a limitována je věkem jednadvaceti let. Zájemci by také měli mít dobré znalosti o přírodě a okolí. „Může se stát, že jim přidělíme provedení turistické skupiny a budou tak mluvit za zřizovatele, tedy Správu CHKO Pálava,“ zakončil Matuška.

V současnosti dobrovolničí v CHKO Pálava třináct strážců přírody a tři čekatelé, kteří se přihlásili letos v létě.

RADKA KONEČNÁ