Sprejerství. Pro někoho umění, pro většinu lidí obrovské škody na majetku. Na Břeclavsku má pro tento adrenalinový koníček pochopení jen málokdo.

Například přímo v Břeclavi řeší policisté každou chvíli případ, který má na svědomí umělec vyznávající graffiti. Policisté však slovo umělec v této souvislosti nepoužívají. Ve všech případech je to pro ně pachatel, protože svým jednáním způsobuje mnohatisícové škody. „Jsou to pomalované prodejny, rodinné domky, auta, obecní úřady, školy a tak dále,“ vyjmenoval vedoucí Služby kriminální policie a vyšetřování v Břeclavi Bohumil Gál.

Kriminalisté musejí často řešit i případy, kdy zajišťují důkazy této trestné činnosti až s určitým zpožděním. Týká se to konkrétně posprejovaných vlakových souprav odstavených na nádraží. „Výpravčí pak čeká, ale vlak samozřejmě musí odjet. Ohledání se pak dělá až dodatečně,“ popsal Gál.

Například předloni přistálo na stolech břeclavských policistů čtyřiašedesát případů sprejerství. Objasnit se jim z tohoto počtu podařilo jen minimum. „Vyřešili jsme pouze šest případů. Dva již plnoletí pachatelé měli na svědomí posprejování vlakové soupravy ve Vranovicích, další dospělý si vyhlédl vozidlo. Ostatní objasněné skutky spáchali mladiství. Ve dvou případech se jednalo o poškození rodinného domku, a dále o posprejování sídla firmy,“ provedl Gál výčet vyřešených případů.

Minimum úspěšně ukončených vyšetřování připisuje na vrub dobře se maskujících sprejerů. „I když je svědek vidí na místě činu, je to jako v televizi. Pachatelé mají na hlavě kapuce a kšiltovku,“ vysvětlil kriminalista.

Obvodní oddělení břeclavské policie řešilo v loňském roce přes padesát případů sprejerství a jen pět případů policisté objasnili. „Vesměs je měli na svědomí mladiství. Hodně případů se stalo v centru Břeclavi. Pachatelé si vybírají neosvětlené průjezdy či průchody. Je to hrůza a děs. Kamery městské policie v těchto případech nepomůžou,“ řekl zástupce vedoucího obvodního oddělení břeclavské policie Jiří Rathuský.

Jediné řešení, které vidí jako účinné, je dávat dopadeným pachatelům v celé výši k náhradě způsobenou škodu. „To by snad působilo i na ostatní, které by to odradilo od páchání trestné činnosti,“ nastínil Rathuský.

Dalším řešením je i nákup dostatečného množství kamer, které by se mohly stát účinnou zbraní proti sprejerům. V takovém případě je ovšem na místě otázka, kdo to všechno zaplatí. „Město Břeclav uvažuje o pořízení dalších kamer, které by pomohly nejen v boji se sprejery, ale i v případě krádeží a různého vandalismu,“ řekl velitel Městské policie Břeclav Zdeněk Herman.

Pro více informací klikněte na: