„Město má na budovu nefunkčního zdravotního střediska přednostní kupní právo. Na vyjádření drah čekalo necelý rok, minulý týden jsme se však domluvili na řešení situace v co nejbližší době. V těchto dnech už se připravují podklady pro odkup objektu v hodnotě demoličního výměru. Vyjde zhruba na milion korun," přiblížil nové zprávy místostarosta Břeclavi Luboš Krátký.

Budova a jeho okolí jsou trnem v oku mnoha Břeclavanů i cestujících, kteří kolem vybydlených budov denně procházejí. Byť jsou oba objekty opatřeny cedulí se zákazem vstupu, pravidelně se tam podle mluvčího městské policie Zdeňka Nováka schází zhruba třicet lidí.

„Do budov u nádraží jezdíme celkem často, hlavně kvůli krádežím všeho kovového. Máme ale omezený vstup, jde o soukromý majetek, do něhož můžeme jen po nahlášení protizákonné činnosti. Bydlí tam známí potížisté z města, ale i lidé bez domova, kteří jsou za střechu nad hlavou rádi a snaží se být co nejvíc nenápadní," popsal Novák.

Pomoci může i zeď

Kromě demolice podle vedení Břeclavi skýtá rychlé řešení palčivého problému v centru města také zamezení přístupu do budovy zdí. Na zimní období roku totiž počet lidí bez domova v takzvaných squatech zpravidla narůstá. „Jednáme s drahami i o tom, že v případě pozdržení odkupu a likvidace zdravotního střediska bychom vstupy do budovy jednoduše zazdili. Cenu práce a materiálu by nám pak České dráhy odečetly od prodejní ceny budovy," poznamenal Krátký s tím, že hlavní slovo mají ve věci dráhy. „V momentě, kdy budou budovy patřit městu, můžeme zakročit rychle," dodal ještě.

Kruté zimní mrazy by lidem z nádražního squatu neměly ublížit. „Před pár dny jsem jednal s ředitelem břeclavské charity. V případě mrazů jsou připravení rozšířit služby denního centra o ubytování pro lidi bez domova tak, aby v Břeclavi k žádnému nešťastnému umrznutí na ulici nedošlo," sliboval starosta města Oldřich Ryšavý.

Šedou budovu zdravotního střediska město odkoupí kvůli plánovanému přesunu autobusového nádraží k vlakovému. O závodní stravovnu však zájem nejeví, chce ji přenechat investorům. Třeba ke komerčním účelům.

Situace s bezdomovci by se v místě měla ale zlepšit i tak. Lidé tam totiž přebývají hlavně v bývalých ordinacích střediska. Velké místnosti kuchyní a jídelen ve stravovně totiž teplo neudrží.