Srbové do Břeclavi jezdí přibližně jedou za dva roky. A to v rámci projektu, který už od roku 2003 podporuje Jihomoravský kraj.„Cílem dohody je, aby se naše školy neobracely neustále jen na Západ, ale abychom navázali spolupráci i s východními sousedy,“ vysvětlil ředitel Obchodní akademie Břeclav Leo Čuda.

Jak upřesnil, studenti z Břeclavi vyjeli už do Arandjelovace už šestkrát. A to především s rafty, kdy společně se svými novými kamarády sjížděli tamní řeky.„Partnerská škola v Srbsku učí velmi podobné předměty jako my. Mají ale mnohem více žáků a dokonce se tam učí na dvě směny,“ přiblížil ředitel Čuda s tím, že za ty roky, co do Srbska zástupci břeclavské školy jezdí, mohli už zpozorovat dost velké změny, které souvisí s oživováním po válce.

„Cílem projektu je, abychom Srbům ukázali Evropu, respektive náš kraj,“ uvedl ředitel.Z několika návštěv si odvezly cenné informace obě strany. Studenti i učitelé ze Srbska si prohlédli náš region včetně mnoha památek.

Češi naopak poznali, jak těžké může například být, když pro celou školu mají učitelé k dispozici jen čtyřicet starých počítačů. A mnohdy zavirovaných.

„Ale technologie nejsou vše. Když jsme pořádali soutěž v angličtině, dopadli srbští studenti mnohem lépe než naši. Mají totiž mnohem větší motivaci. Naši žáci si ale pak mohou více vážit toho, co mají doma,“ byl přesvědčený Čuda.

Letos obě školy v rámci cvičně cestovní kanceláře představovali své okolí. A tak se dvě desítky studentů vydaly například do Mikulčic, prohlédli si Břeclav a navštívili také Brno. Večer se pak sešli jen učitelé, aby probrali další spolupráci a našli témata, která by mohli v příštích letech rozvíjet.

Čuda zároveň připustil, že i české školství by se mohlo v Srbsku něčemu přiučit. „Například mají třídní knihu asi dvakrát tak velkou jako my. Takže jen velmi těžko ji někdo ukradne,“ usmíval se nad dobrým nápadem Čuda.

Podle něj je v Srbsku dobře promyšlený i způsob přijímacích zkoušek na střední školy. Děti je dělají v zázemí své základní školy a je jedno celostátní zadání. Podle výsledků pak mají nabídky, kam by mohli jít studovat.