O modrém superúplňku se dočteme ve farmářských ročenkách ze severní Ameriky počátkem 19. století. S modrou barvou ale nemá nic společného a jde pouze o anglickou slovní hříčku „once in a blue moon“ ve smyslu „jednou za uherský měsíc“. Půjde už o třetí úplněk v jednom ročním období, ve kterém nastanou hned čtyři úplňky. Obvykle jsou totiž jen tři. Co se týká jeho barvy, tak bude mít díky zemské atmosféře spíše oranžové zbarvení.
A proč superúplněk? Lidem se může zdát Měsíc při pozorování větší a zářivější než obvykle. „Rozdíl velikosti tohoto superúplňku oproti běžnému úplňku je stejný, jako když ze vzdálenosti tří metrů sledujete padesátikorunovou minci a dvacetikorunovou minci," upřesnil brněnský astronom Pavel Gabzdyl.
Kdy a kde ho pozorovat?
Pro nejlepší zážitek z pozorování modrého úplňku je ideální najít místo s minimálním světelným znečištěním a širokým výhledem na oblohu. V Brně k tomu skvěle poslouží místa jako Hrad Špilberk, Kraví hora, Wilsonův les nebo Kamenný vrch. Tyto lokality nabízejí nejen krásné výhledy, ale také klidné prostředí pro odpočinek.
Pozorování ale může tentokrát narušit počasí. Podle meteorologů má být večer v Jihomoravském kraji hodně oblačnosti s možností ojedinělé přeháňky. Postupně ale bude mraků ubývat na polojasno, takže skulinku na obloze určitě v průběhu večera a noci najdete.