Více než tři desetiletí. Za toto období se změnil politický režim i několikrát obměnilo vedení města. Takový časový úsek museli dokonce obyvatelé Břeclavi čekat, než dojde ke kompletnímu dokončení hokejové arény.

A co může hala, s jejíž výstavbou se začalo v minulém tisíciletí, nabídnout dnes? „Moderní šatny mezinárodních parametrů, fitness centrum i zázemí pro rozhodčí a trenéry,“ vyzdvihl novinky v útrobách hokejového stánku jeho ředitel Zdeněk Petr.

Stavba, na níž dalo město za poslední čtyři asi sedmnáct milionů korun, se dočkala především úplného zastřešení. Severní tribuna nebyla totiž ještě donedávna zcela zakrytá. Provoz stadionu se tak zbytečně prodražoval.

Podle Petra se dá nyní o Alcaplast aréně, ve které hrají své druholigové zápasy Břeclavští lvi, mluvit jako o moderní sportovní hale. „Stadion má teď dokonce takové parametry, že se zde může hrát i extraliga,“ upozornil ředitel zimního stadionu na to, že do Břeclavi se může přestěhovat i nejvyšší tuzemská hokejová soutěž.

„Ale samozřejmě bude mít širší využití. Velké pohodlí čeká na krasobruslaře, bruslící veřejnost. Po sezoně navíc plochu zakryjeme speciálním povrchem, na kterém se dají provozovat prakticky všechny sporty,“ poznamenal Petr.

Zavítá do břeclavské arény i Jágr a spol.?

Dokončená hala má pro město i další pozitiva. Každoročně se zde koná prestižní mezinárodních turnaj hokejových nadějí s názvem Memoriál Ivana Hlinky. Konfrontaci světových talentů sledují daleko za českými hranicemi – Břeclav se tak dostává do širšího povědomí.

„Ale kdyby se nezačalo před lety s postupným dokončováním arény, žádný takový turnaj by tu nebyl. Byla to jedna z podmínek, aby nám vedení hokejového svazu tuto sportovní záležitost přiřadilo,“ vysvětlil předseda HC Břeclav Ivan Blaho.

Ten je přesvědčen, že Břeclavští by se zanedlouho mohli těšit ze vskutku mimořádného svátku. „Máme přislíbeno, že přijede reprezentace. Ideální by bylo, kdyby k nám zavítala v rámci přípravy před světovým šampionátem, a to i s Jágrem v sestavě,“ nechal se slyšet Blaho.

V břeclavském stadionu bude ještě letos podle všeho rušno kvůli stavebním úpravám. Hala by se měla odvlhčit, aby se rekonstruovalo ozvučení. „Bohužel to je daň za to, že hala staví tak dlouho. Mám proto z jejího dostavění smíšení pocity,“ přiznal starosta Dymo Piškula.

Podle něho budou další investice do arény nezbytné. „Už v roce 2007 jsme zaplatili za novou ledovou plochu deset milionů korun, to je sedmadvacet milionů za poslední čtyři roky. Nepochybuji, že další peníze na stadion ještě dáme,“ podotkl břeclavský starosta.