Václav Kočiš z Břeclavi si zamluvil místo na břeclavském letišti a přichystal na dvoudenní hudební akci sele a uzeniny pro pět až deset tisíc lidí. Kvůli malé návštěvnosti však stejně jako ostatní téměř nic neprodal. „Byly to potraviny určené 
k okamžité konzumaci. Musel jsem je vyhodit," řekl stánkař.

Doufal proto, že mu dají pořadatelé alespoň malé odškodnění. Ti podle něj slíbili tři dny po skončení festivalu vrátit polovinu peněz za pronájem místa. Svůj slib ale zatím nedodrželi. Kočiš ještě v pondělí, kdy od džentlmenské dohody uplynuly už téměř dva týdny, neměl slíbenou částku na svém účtu.

Navíc s ním druhá strana přestala komunikovat a neodpovídá mu na telefony ani e-maily. „Nebudu se k tomu vyjadřovat. Je to vnitřní záležitost mezi námi," reagoval Richard Kůřil z agentury Apollo jihomoravská, která Břeclavský Wůdstock pořádala. Zda se Kočiš nějakých peněz dočká, nechtěl komentovat.

Podle Luďka Kabelky, který na Břeclavsku pořádal už řadu festivalů a dalších akcí, není běžné, aby se vracely peníze za nájem, jenž už byl zaplacený. „Na druhou stranu se ale nespokojeným prodejcům nedivím. Vložená investice se jim nevrátila," projevil pochopení Kabelka.

„Počasí neberu"

Hodně podle něj záleží na ústní dohodě mezi pořadateli 
a stánkaři. „Každý stánkař se zeptá, co je to za akci a kolik pořadatel předpokládá, že na ni přijde lidí. Na základě toho se potom rozhodne, jestli se té akce zúčastní," popsal Kabelka z vlastní zkušenosti.

Pořadatelé Břeclavského Wůdstocku nedokázali nalákat do Břeclavi očekávané množství lidí. Místo tisíců jich přišly na břeclavské letiště pouze desítky. Agentura se vymlouvala na tropické počasí, ale Kočiš tento důvod nebere. „Chyba musí být na straně pořadatele. Neuznávám, že na vině bylo počasí. Zažil jsem i akce, kde bylo ještě hůře, a lidé přesto přišli," nechápal Kočiš.

Jako prodejce se zúčastnil několika hudebních přehlídek. Pravidelně prodává třeba na folklorním festivale v Petrově na Hodonínsku. „Je to malý vesnický festival, takřka bez sponzorů, ale přijde tam jeden a půl až dva tisíce lidí," uvedl Kočiš příklad s tím, že podobný propadák jako byl Wůdstock ještě nezažil.

V případě, že s pořadateli nenajde společnou řeč, bude uvažovat o řešení sporu právní cestou Podle Kabelky by ale mohl narazit. Schůdnější je podle něj vzájemná dohoda.

Wůdstock už předtím vzbudil vlnu veřejných reakcí, převážně negativních. Ty byly směřované hlavně na slabou návštěvnost i na organizátora Jaromíra Janotu. Ten totiž v rozhovoru pro Břeclavský deník Rovnost den po akci prohlásil: „S tím, jak to dopadlo jsem spokojený." 
A na Břeclavsko chce přilákat ještě větší hudební hvězdy.

První srpnový pátek a další den zazpívali na poloprázdném břeclavském letišti například Ewa Farna, Ivan Mládek, David Koller, Marta Kubišová nebo skupiny Buty, Žlutý pes či Portless.

MICHAL HRABAL