Nepatří tam. Není přes ni vidět auta. Je v ní plno plev. Přijde bouřka a budeme to mít v oknech. I takové názory mají někteří Hlohovečtí na starou mlátičku, která stojí uprostřed vesnice. Vedení obce ji tam nechalo umístit kvůli turistům a její historické hodnotě.

„Spor je o to, kde tento starý zemědělský stroj stojí. Je prakticky ve středu křižovatky. Podle nás ale nijak nezakrývá výhled například řidičům aut,“ podotkla hlohovecká starostka Jana Vlková. „Tento exponát jsme vystavili, protože tím ukazujeme zemědělskou historii obce i strojírenský průmysl v regionu,“ zdůraznila Vlková.

Stroj, který zaměstnanci obce vytáhli ze staré stodoly, je podle starostky potřeba zakonzervovat. Obec hledá odborníka, který by poradil s rekonstrukcí kovových částí a ošetřením dřeva. Zatím je mlátička vystavena větru a dešti, což některým lidem vadí.

„Nebylo by špatné ji uskladnit. Venku nemůže zůstat. Tady se brzo rozpadne. Je tam navíc plno plev. Když foukne nebo přijde bouřka, budou jich mít lidé plné okna,“ domnívá se Růžena Dvořáková.

Někteří lidé z okolních domů odsuzují i umístění exponátu. Obecní rada zvažovala i jiná místa, nakonec se rozhodla pro vystavení na návsi.

„Je to hňupovina. Dojedete do Hlohovce a vítá vás obec vína. Měl by tu stát spíš starý lis, nebo jak se říká pres, ne tato ohava. Vždyť do toho někdo klidně může vletět autem. Na křižovatku něco takového nepatří,“ myslí si Karel Grandič.

Odlišný názor má pětasedmdesátiletý Jarolím Orlický. „Je to pěkné. Moji rodiče měli něco podobného. Je to kus hlohovecké historie. Vesnice je zasvěcená zemědělství už od dob Rakouska-Uherska,“ vylíčil důchodce. Líbí se mu i zvolené místo. „Je to křižovatka, kudy přes Hlohovec projíždějí lidé z Lednice i Valtic,“ doplnil.

Starostka mluví o příznivých reakcích projíždějících cyklistů. Naposledy zaznamenala ohlas při otevírání Lichtenštejnských stezek. „Byla kvůli tomu legrace. Cyklisté se u ní srocovali a pak u sklepů na ni reagovali pozitivně,“ řekla Vlková.

Většina lidí se podle ní ptala, co je to vlastně za stroj. Z německých nápisů na něm lze vyčíst, že ji vyrobili bratři Galusové ve specializovaném závodě na sklizňové stroje v Poštorné u Břeclavi. Jak je mlátička stará, starostka neví. „Zřejmě ze třicátých let minulého století, možná starší. Hledáme někoho, kdo o ní řekne víc,“ uvedla Vlková.

Obec plánuje zřízení muzea, kde by mohly najít místo i další historické předměty. Pro tyto účely odkoupila starý dům, stále však chybí dostatek peněz na vybudování kulturního stánku.