„S projektantem budeme hledat optimální řešení přestavby. Jisté je, že bude potřeba nová izolace, protože odspodu vzlíná voda. Potom by přišla na řadu také fasáda," přiblížil plány starosta Pohořelic Josef Svoboda.

Jak doplnil, plánované úpravy jsou nutné spíše kvůli estetické stránce. Funkčně budova pořád slouží. Sídlí v ní hospoda, informační středisko a obřadní síň. Část prostor také využívá muzejní spolek. A v některých místnostech se konají příležitostné výstavy.

Část budovy bude ale pravděpodobně po rekonstrukci sloužit k jiným účelům, než tomu bylo doposud. „Současný nájemce, který má v přízemí restauraci, nám už říkal, že zájem hostů je docela malý. Prostory nám tak asi vrátí. Budeme jim tedy muset vymyslet jiné využití a na základě toho potom upravit také projekt," upřesnil Svoboda.

Opravu historické budovy z roku 1903 bude město platit z vlastního rozpočtu nebo za pomoci úvěru. Vše teď záleží na rozhodnutí zastupitelů.

Kdy přesně budou úpravy hotové, zatím starosta neví. Odhaduje je tak na dva roky. „Něco se udělá dřív, něco později," uzavřel Svoboda.

JANA LANGOVÁ