Jako by se Drnholec vrátil do období své největší slávy. Historická radnice už konečně nevypadá jako sídlo bezdomovců. Je z ní renesanční skvost, který má pomoci přilákat do obce více turistů.

„Několikaletá obnova památkově chráněného objektu skončila. V patře jsme zřídili novou obřadní síň, dole bude v sezoně fungovat turistické informační centrum. Historický sklep budeme pronajímat i využívat na akce městyse či spolků. V plánu je také úschovna kol," nastínil využití starosta Drnholce Jan Ivičič.

Opravy trvaly několik let. Městys nejprve v roce 2007 odkoupil zchátralou budovu, která za socialismu sloužila jako hospoda a vinárna, za dva a půl milionu korun od soukromého vlastníka. Obnova přišla na patnáct milionů. Pět milionů tvořila státní dotace, deset milionů postupně zaplatili Drnholečtí.

Překvapivý nález

Při bourání podhledů stropu objevili překvapení dělníci v prvním patře budovy vzácný malovaný strop s motivem vinné révy ze šestnáctého století. Vedení obce se rozhodlo jej zachránit. Dnes je klenotem obřadní síně.

„Jen zrestaurování stropu stálo kolem dvou set osmdesáti tisíc korun. Polovinu peněz pokryla dotace," uvedl první muž Drnholce.

„Jde o věc naprosto mimořádnou i v kontextu Břeclavska. Podle mých vědomostí podobná památka ani v okrese neexistuje. Malované stropy jsou dochované v některých soukromých měšťanských domech v Mikulově, ale není jich podle mě mnoho," potvrdil už dříve vzácnost stavby ředitel mikulovského regionálního muzea Petr Kubín.Zatímco dříve stará drnholecká radnice (v popředí) pohled na památkově chráněný kostel z osmnáctého století kazila, po patnáctimilionové obnově naopak poutá možná ještě větší pozornost než mnohem vyšší soused.

Vedení městyse, který láká turisty na rozhlednu i řadu historických budov, si od další opravené památky slibuje ještě větší zatraktivnění Drnholce pro návštěvníky.

„O obnově staré radnice v Drnholci vůbec nevím, slyším o tom poprvé. Hned si ale zjistím něco víc. Určitě se tam pojedeme podívat," reagovala například předsedkyně kobylského klubu přátel historie Radoslava Obadalová.

Drnholečtí původně zvažovali i přestěhování úřadu městyse do původního sídla. Nakonec se ale rozhodli jinak. „Zůstaneme v současné budově. Pro dnešní potřeby je lépe dispozičně řešená, místnosti jsou větší," objasnil Ivičič.

Městys navíc získal na opravu nynějšího sídla v sousedství staré radnice, ve kterém kromě úřadu sídlí i knihovna a pošta, dvoumilionovou dotaci. „Byla určená na zateplení budovy, výměnu oken a novou fasádu. Naše spoluúčast činila zhruba půl milionu," přiblížil loni skončený projekt starosta.

Drnholečtí se poté rozhodli uvolnit ještě milion a půl a dát novou tvář i vnitřním prostorám zhruba dvě stě let staré bývalé školy. Novotou tak nyní voní jak knihovna a pošta, tak i kanceláře úřadu, zasedací místnost a veškeré zázemí.