Nečekané drama prožila před několika dny žena poblíž Lednice. Při procházce pustila svého psa na volno a pozorovala jak se prohání. Jenže zvíře najednou zmizelo.
Majitelka našla čtyřnohého miláčka uvězněného v deset metrů hluboké studni, která měla poodsunutý poklop. Okamžitě proto zavolala hasiče. Ti spustili nastavovací žebřík a pomocí lana psa vytáhli. Měl štěstí. Vyvázl bez zranění.
„V poslední době je podobných případů dost,“ poznamenal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. „Někdy přijde období, že kvůli záchraně zvířat vyjíždíme i několikrát týdně.“
Podle jednoho z břeclavských hasičů je podobných studní, které představují pro kolemjdoucí riziko, na Břeclavsku hodně. Kdyby přitom do některé z nich spadlo menší dítě, znamenalo by to jeho smrt.
Starostu Lednice Libora Kabáta o případu informoval až Břeclavský deník Rovnost. První muž tamní radnice přislíbil, že událost prověří.
„Předpokládám, že šlo o výjimku. I tu je ale třeba vyhodnotit,“ uvedl Kabát, jenž zároveň připustil, že podobně nebezpečných míst může být více. Některé vznikly po bývalých zemědělských družstvech nebo vlastnících, již o nebezpečných místech mnohdy ani neví.
„Je to věc, kterou se budeme zabývat,“ podotkl starosta. „Aktuální případ je pro nás upozorněním. Příště se může stát něco horšího.“
Vedení Lednice hodlá nyní zjistit vlastníka studny, do které ve čtvrtek spadl pes. Pokud by neuspělo, chtějí místo alespoň zabezpečit, aby k něčemu takovému už nedošlo.
Například zemědělské družstvo v Bulharech se proti nešťastným náhodám pojistilo oplocením studní. Tvrdí to alespoň předseda Antonín Osička.
„Kromě plotu je máme i betonový poklop. Nikdy se u nás nic takového nestalo,“ vzkázal.
Zabezpečené studny hlásí prostřednictvím čestného předsedy a senátora Jana Hajdy také v Sedleci. Hajda ale zároveň připouští, že existují vysloužilé objekty, které jsou stejně rizikové jako studny.
„O tomto problému chci mluvit v úterý na jednání agrární komory s vládou a poslanci. Ubývá živočišné výroby, zůstávají prázdné stáje a opuštěné stavení. Chodí tam pak třeba děti. To je nebezpečné. Musíme projednat, co s tím,“ sdělil senátor, jenž se v zemědělském prostředí pohybuje dlouhá léta.
Účinné řešení už má. Je jím likvidace. Na tu by ale družstva a jednotliví vlastníci vynaložili obrovské peněžní sumy.
Zničení jednoho bývalého kravína či vepřína podle Hajdy vyjde až na milion korun. Proto hodlá prosadit návrh, aby s likvidací pomohl stát.