„Podrobnosti o podmínkách účasti ve všech soutěžích společně s přihláškou mohou lidé prostudovat na webových stránkách obce Tvrdonice www.tvrdonice.cz, nebo je na požádání na telefonním čísle 519 339 202 zašleme společně s přihláškou písemně," uvedla Zdena Šlichtová z tvrdonického úřadu. Letošní rok znamená pro slavnosti Podluží v písni a tanci již jednašedesáté pokračování. Uskuteční se tradičně v první červnový víkend.

A lákadla? Už nyní pořadatelé slibují, že budou pestrá. Úvodní den nabídne zejména vystoupení dechových hudeb, které poté nahradí desítka dětských souborů. Program pro dospělé tradičně zahajují soutěže ve zpěvu a vystoupení hostů. Letos přislíbily účast soubory z Čech, Slovenska a Maďarska.

Tvrdonice se stanou centrem folkloru 6., 7. a 8. června. Vedení Tvrdonic a Slovácký Podlužácký krůžek na festivalu spolupracují s Folklorním sdružením České republiky. První festivalový náznak se uskutečnil v roce 1946 při příležitosti pokládání základního kamene Slovácké chalupy. Národopisné odpoledne za účasti domácích členů Slováckého Podlužáckého krůžku a skupin z okolí se konalo v prostorách dnešního přírodního amfiteátru.

V úvodu zmíněnou soutěž tanečníků doplní vystoupení mužských a ženských sborů, cimbálových muzik a jejich sólistů. „Vlastní programový blok připravuje soubor Břeclavan, který v letošním roce slaví šedesát let od svého vzniku a bez jeho účinkování si nedovedeme tvrdonské slavnosti ani představit," zmínila Šlichtová.

Slávu si užijí také přespolní chasy, obcí pojedou na vozech tažených koňmi. Ulicemi navíc projde slavnostní průvod a v galaprogramu se představí malí i velcí účastníci festivalu z regionu a hosté. „Program vyvrcholí pořadem Ludé vojnu nechců, koncipovaném jako vzpomínka na sté výročí vypuknutí první světové války. Toho se zhostí soubory a krúžky z Podluží," doplnila žena.

Každý večer po skončení oficiální části programu se návštěvníci dočkají veselic s vystoupením dechových i cimbálových muzik. Chybět nebude ani ochutnávka vín. Své umění ukáží také lidoví řemeslníci, po všechny tři dny se bude konat v sále Slovácké chalupy výstava k 750. výročí první písemné zmínky o Tvrdonicích.

Díky akci Tvrdonice každoročně přilákají stovky návštěvníků.