Kauza odmítnuté stárky s německým otcem se stále vznáší nad Vrbicí. Na dva roky starý příběh Antiny Kästner dala vzpomenout i letošní volba vrbeckých stárků. Mezi kandidáty měl původně být i Tomáš Riedl, který ale pro mnohé není skutečným Vrbečákem. Bydlí totiž v Třebíči. Stárkem, podobně jako Antina, nakonec není.

„Je to až k neuvěření, co se tady zase děje. Třetím stárkem měl být letos Tomáš Riedl. Není. Od patnácti let sice chodí v kroji, ale bydlí v Třebíči, na Vrbici jezdí jenom na prázdniny k babičce. Je to normální kluk, ale asi není správný Vrbečák. Vážně nechápu, co na něm komu vadí,“ rozhořčil se muž, který si nepřál být jmenován, protože se bojí, že by měl ve Vrbici peklo. V redakci máme ovšem jeho jméno k dispozici.

Starosta vesnice se podle něj měl dokonce nechat slyšet, že pokud bude Tomáš Riedl stárkem, nepůjde na hody. Aktivní roli starosty nepřímo potvrdil po telefonu i sám Riedl. „Chtěl jsem stárkem být, ale nakonec jsem si to rozmyslel. Kvůli lidem na Vrbici a také kvůli starostovi. Většina chasy chtěla, ale nešlo to,“ konstatoval.

„To je úplný nesmysl. K těmto věcem se absolutně nevyjadřuji, mám jiné, důležitější starosti. Rozhodují si to sami stárci. Koho si zvolí, toho mají. Kdo bude letos stárkovat, to já vůbec netuším,“ bránil se vrbecký starosta Vlastimil Bařina.

Pak ale přiznal, že ví, že původní stárkovská volba o Velikonocích nebyla úspěšná. „Chasa řešila nějaké problémy, protože někdo chtěl odjet do zahraničí. Nemohli se domluvit. Říkal jsem jim, že za našich mladých časů by se to nestalo. Kdyby byly nějaké nesrovnalosti, chasa by si to hned vyřídila ručně mezi sebou,“ vracel se do svých mladých let.

Také loňský první stárek Miroslav Bočko potvrdil, že velikonoční volbu stárků nedotáhli tentokrát do konce. „Nezvládli jsme to organizačně. Pak nebyl pořádně čas, tak jsme volbu nechali na oslavu sto let školy. Chtěli jsme, aby to bylo slavnostnější,“ vysvětlil.

Podle něj není rozhodně pravda, že by obecní úřad stárkům něco zakazoval. „To, že bude Tomáš Riedl stárek, byly jen úvahy. Když jsme ale sečetli všechna pro a proti, nakonec jsme ho nenavrhli. Všichni si pamatujeme, co se stalo s Antinou. Nechtěli jsme nikoho provokovat. Víc se k tomu ale nebudu vyjadřovat,“ utnul další debatu Bočko.

Prvním stárkem nakonec vrbecká chasa zvolila Jakuba Zárubu. „Volba stárků proběhla tak, jak měla,“ komentovala sobotní hlasování Petra Zárubová, která se stala třetí stárkou.

Jak uvedla, volba byla odložená jenom kvůli tomu, že chyběl třetí kandidát. Tím byl zpočátku právě Tomáš Riedl. „Ano, původně do toho chtěl skutečně jít. Pak jsme se ale domluvili, aby stárkem raději nebyl. Řešili jsme to společně. Je rozumný, sám uznal, že by z toho mohly být zbytečné komplikace, takže to vzdal,“ popsala sled událostí.

„Po zkušenostech s Antinou jsme se shodli na tom, že by do toho nebylo vhodné moc rýpat. Určitě by vznikla nějaká nedorozumění, některým lidem by se to nelíbilo. Takto bude klid,“ doufá vrbecká třetí stárka.