Za pár dní nás čekají volby do poslanecké sněmovny a stejně jako Vy i já si kladu otázku, koho a zda vůbec v parlamentních volbách podpořím. Naše současná vrcholná politická scéna se mi zdá nepřehledná a nečitelná. Jako starosta poměrně velkého města z vlastní zkušenosti vím, o jakou politiku bych stál.

Tak zní část dopisu, který v uplynulých dnech našli ve svých stránkách někteří Břeclavané. „Stojím o takovou politiku, kdy mi kterýkoliv poslanec nebo senátor pomohou s řešením problémů našeho města. Stojím o takovou politiku, kdy mi nebude dáváno najevo, že nejsem členem té správné strany a proto se s podporou na centrální úrovni mohu rozloučit,“ píše Piškula.

„Nezbývá mně, než položit otázku sám sobě, kdo z poslanců a senátorů, zastupujících náš okres nebo kraj našemu městu pomohl. Mohu za ta léta odpovědně říct, že to byl pan poslanec Petrů, pan senátor Hajda a především současný hejtman Jihomoravského kraje, Michal Hašek,“ vyjmenovává.

Jeho dopis mnohé zaskočil. „Je to zvláštní. Na jedné straně mluví Dymo Piškula o tom, jak chce dělat pravicovou politiku. Na druhé straně nabádá lidi, aby volili levici. Zajímalo by mě, co za tím je,“ podivoval se například lidovecký zastupitel Richard Zemánek.

Kandidovat nebude

Piškula totiž vládne břeclavské radnici za podpory někdejší břeclavské ODS. Sociální demokraté jsou v opozici.

„Není to nic neobvyklého. Starostové se tímto způsobem před parlamentními volbami často vyjadřují. A jejich názor nemusí korespondovat s politikou na místní úrovni,“ komentoval zjevný nesoulad politolog Stanislav Balík z Masarykovy univerzity v Brně.

„Mluvím o lidech, kteří městu dlouhodobě pomáhají. Ne o žádné straně. Cítím povinnost přiblížit lidem po letech práce v komunální politice svůj pohled,“ hájil se Piškula, který už v nadcházejících komunálních volbách nehodlá kandidovat.

Podle něj má trojice politiků, kterým vyjádřil podporu, o město skutečný zájem. „Jejich vztah se nezměnil tím, že jsme se nedokázali shodnout s místní organizací ČSSD. Naproti tomu ODS a KDU–ČSL nikdy tomuto regionu nic rozumného nepřinesly,“ vyjádřil se překvapivě ostře.

Celkem rozeslal asi třináct set dopisů. Jak říká, za své. „Dopis přišel lidem, se kterými komunikuji už řadu let. Není to žádné doporučení. Je to můj osobní názor na politickou situaci u nás. Lidé sami zváží, jestli se s ním chtějí ztotožnit,“ míní Piškula.

Zemánkovi ovšem vadí, že pod dopis se podepsal jako starosta města Břeclavi. „Má samozřejmě právo vyjádřit svůj názor, ale jako Piškula, ne jako starosta Břeclavi. To pak vrhá špatné světlo i na mě coby zastupitele. Někteří lidé by mohli mít pocit, že i já stojím za Paroubkem,“ míní.

„Když byl Pro Region v koalici s komunisty, výrazně přispěl do rozpočtu města i poslanec Grebeníček. Sehnal Břeclavi dotaci, přesto ho v dopise vůbec nezmiňuje,“ podivoval se také Zemánek.