Více než stovka žáků ze čtyř břeclavských základních škol a před nimi sedící starosta Břeclavi Dymo Piškula. Ze začátku se nikdo nechce zapojit do besedy, kterou pro deváťáky připravila v úterý dopoledne tamní městská knihovna.

„Žáci na těchto setkáních vždy řeší problémy, které se týkají jejich nejbližšího okolí,“ uvedla k akci knihovnice Jarmila Létalová. Ta také položila starostovi první otázku týkající se nově otevřeného Lichtenštejnského domu. Kromě základních informací se žáci dozvěděli i několik zajímavých historických dat.

Pak už se do debatování pustili i sami. A kdo by předpokládal, že se zeptají jen na věci pro věk patnáctiletých podstatné, hluboce by se mýlil.

„Chtěl bych se zeptat na obchvat města. Jestli je to už mrtvý projekt?“ překvapil hned na úvod Marek Sova ze Základní školy Slovácká. Ten pak ještě položil několik dotazů ohledně Lisabonské smlouvy nebo pravomocí České republiky v rámci Evropské unie.

„Není mi lhostejný osud naší země, proto jsem se na tyto otázky ptal. A myslím si, že je určitě dobře, že se starosta zajímá i o školství a mládež,“ byl po setkání spokojený Sova.

Žáky pak ještě ze zahraniční politiky zajímalo přijetí eura na Slovensku nebo severokorejské jaderné testy. Z domácí politiky chtěli znát názor na vajíčkovou aféru. „Myslím si, že každé násilí vyvolává další násilí. Nechci hodnotit, jestli si pan Paroubek to vajíčko zaslouží, či ne. Ale jít někam na mítink a hodit po někom vajíčko, je strašně nízké,“ komentoval současnou situaci na české politické scéně starosta Dymo Piškula.

Došlo samozřejmě i na otázky týkající se života v Břeclavi. Tomáš Chlubna ze Základní školy Slovácká chtěl vědět, jak to vypadá s břeclavským zámkem.

Starosta sám přiznal, že je zámek pro město oříšek. „V současné době na opravy sháníme další peníze. A do dvou tří let by měly opravit skončit,“ seznámil žáky s projektem. Jak ale dodal, o samotném využití zámku se zatím jedná.

„Víte vůbec, proč byl břeclavský zámek postaven?“ vyzkoušel žáky z dějepisu. Když se nedočkal správné odpovědi, začal s malou výukou dějin Moravy.
Snad jediné dotazy z více než třiceti, které byly úměrné věku žáků, byly na téma oprav skaetparku Na Valtické, bývalého Emm klubu a břeclavského koupaliště.

„Pro některé žáky to možná bylo první setkání s politikem. A doufám, že si z besedy odnesl něco i starosta,“ zhodnotila vydařené dopoledne Jarmila Létalová.