Pokud je z rozhodnutí krajských představitelů ODS mrzutý, umí to skrýt. Mikulovský starosta Rostislav Koštial se stal v břeclavském regionu jedničkou a tamní občanští demokraté z něj chtěli mít krajskou trojku pro předčasné volby do poslanecké sněmovny. Koštial však na kandidátce zcela chybí.

„Nastínil jsem způsob renesance strany, ale nesetkal se s kladným přijetím. Nedá se nic dělat. Chtěl jsem straně pomoci, netoužil jsem po postu. Umím se o sebe postarat lépe jako občan Koštial než politik. K pomoci ale musí být dva. Ten kdo chce pomáhat a ten, kdo to přijme," říkal první muž Mikulova. Po neúspěchu podle svých slov na ODS nezanevřel.

Podle předsedy jihomoravské ODS Jiřího Kadrnky mohl být Koštial nejhůře na šesté příčce, místa se ale vzdal sám.

Proč? Starosta to vysvětluje odlišným pohledem na nové směrování strany. „Pokud bych byl trojka, čímž by se potvrdil trend starostů a nové koncepce, šel bych do toho. Myslím si, že bych měl v poslanecké sněmovně co říct. Nastínil jsem svoji historii, práci, která je za mnou vidět, své vize… U volby ale musí panovat shoda. Když jsem viděl, že sestavení kandidátky neubírá směrem, o kterém jsem přesvědčený, místa jsem se vzdal," doplnil Koštial.

Kadrnka s ním ještě o rozhodnutí nemluvil, sejít se mají v následujících dnech. „Myslím si, že se zase bude naplno věnovat komunální politice a Mikulovu. Skloubení práce starosty a poslance je samo o sobě náročné," uvedl Kadrnka.

Pozici mikulovského starosty zaujal Luboš Krátký, místostarosta Břeclavi. Na kandidátce je šestkou. Absenci Koštiala považuje za ztrátu. „Kdyby byl na třetím nebo čtvrtém místě, bylo by to pro krajskou kandidátku velice dobré. Myslím si, že má hodně dobré jméno. Stejně tak je podle mě škoda, že převládl názor bez trendu starostů," reagoval Krátký.

Dvaapadesátiletý Koštila je dlouholetým starostou Mikulova. Podle členů ODS na Břeclavsku měl nahradit poslance Pavla Suchánka z Rakvic, který v politice skončil. Nestane se.

Nejvyšší zastoupení má Břeclavsko nyní v Luboši Krátkém.