Před časem jsme hovořili o tom, že v Kosticích chystáte rekonstrukci smuteční síně. Jak jste daleko?
Smuteční síň vnímáme jako vstupní bránu na hřbitov. Postavená byla v roce 1974 a od té doby se dočkala jen drobných úprav. Interiér zůstal po celou dobu netknutý. A protože se nám navíc hromadily stížnosti lidí, že je zde v létě horko a v zimě zase zima, rozhodli jsme se jednat. Jak už to tak bývá, během přestavby nás mnohé překvapilo. Museli jsme kompletně vybourat celé podlahy, měli jsme zde problémy s podložím, s kanalizací a hromosvody. Pro firmy je to, myslím, náročné. Věříme však, že původní termín bude dodržený a koncem června bychom mohli být hotoví. A to včetně klimatizace nebo bezbariérových toalet. Velké rekonstrukce se však zároveň dočká i celá plocha kolem smuteční síně, části hřbitovních zdí, rozšířeno bude parkoviště, nový povrch dostane i příjezdová cesta. Třešničkou na dortu bude pak bude nová zeleň, která je navrhovaná tak, aby nechala vyniknout jak kulturní památku Kapli svatého Kříže při vjezdu i nově zrekonstruovanou smuteční síň. Celkové náklady se pohybují kolem čtrnácti milionů korun.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkZmínil jste, že vedle rozvodů optické sítě po celých Kosticích jde o nejnákladnější investiční akci. Můžete být konkrétnější?
Současná metalická síť nynější nápor covidové doby nezvládá. Home office, distanční výuka, lidé tráví více času u televize a podobně. Stále častěji se potýkáme s výpadky, a je jen otázkou času, kdy vypoví úplně. Projekt vyjde na asi šestnáct milionů korun bez daně povede až do tvrdonické základní školy, která je pro obě obce společnou. Je třeba poznamenat, že se zde na optiku šetřilo roky a peníze bokem odkládalo již dřívější vedení.

Kostický rybník.
Obnovou rybníka odstartují plány na novou relaxační zónu v katastru Kostic

Kdy bude hotovo?
Předpokládáme, že začátkem prosince. Do budoucna bychom krom komfortního internetového připojení domácností a místních firem chtěli využívat optiku v rámci chytrých řešení v obci – propojení všech budov obce a dohled nad technologiemi obce. Myslím tím čistírnu odpadních vod, energetiku, veřejné osvětlení, IP rozhlas, kamerový systém, sledování hladiny vod, teplot a další.

Vloni jste dokončili výstavbu Sportklubu u fotbalového hřiště za asi třicet milionů korun. Jak slouží?
Velice dobře, jsme rádi, že si ho lidé našli a využívají jej. Tedy v rámci toho, co koronavirová opatření dovolí. Vznikl zde pěkný sportovní areál s kompletním zázemím. Jeho součástí je také dětské hřiště a pumptracková dráha. Momentálně ještě dokončujeme venkovní kluziště, které bude v létě fungovat pro potřeby letních sportů a v zimě zase bruslařům.

Kapela I.V.M. v roce 2020.
Podivínští I.V.M. chystají novou desku i koncerty po boku Xindla X

Zaslechla jsem, že máte nějaké plány s areálem bývalého zemědělského družstva…
Ano. Část je využívaná místními živnostníky, funguje zde chráněná dílna s asi osmdesáti zaměstnanci a další služby a dílny. Nicméně řada budov je zcela nevyužitých. Problém je, že sem není přivedená ani voda, ani kanalizace. Přivést je sem mělo v plánu už bývalé vedení. My jsme myšlenku rozšířili o další prvky a optickou síť. Aktuálně máme hotovou projektovou dokumentaci, prošli jsme územním řízením chystáme se požádat o stavební povolení. Rádi bychom se pokusili získat dotace. Počítáme totiž s investicí okolo asi třiceti milionů korun.

Jaké máte plány?
V části, kde jsou staré silážní jámy, skládka pneumatik a podobně, bychom rádi vysadili sad, pozemky chceme využít i pro přirozené vsakování dešťových vod odvedených z obce. Postupně zde pozemky vykupujeme. Chystáme také rozšíření a opravu místní rybářské búdy na pěkný kulturní areál tak, aby v létě sloužil ke kulturním akcím a posezení. Počítáme i s novým zázemím pro diváky a účinkující.