Ztráta důvěry, nekomunikace a nedobře fungující úřad. Tyto tři důvody vyčítali zastupitelé na pátečním jednání starostovi Ladné Zdeňku Juračkovi. Byť se bránil tím, že od stolu se těžko dají sehnat peníze do malé, teprve dva a čtvrt roku samostatně fungující obce, zastupitelé trvali na jeho odvolání. Stvrdili to hlasováním.

Pro starostovo odvolání zvedlo ruku pět zastupitelů ze sedmi. Juračka byl prvním starostou Ladné, která se před dvěma a půl lety osamostatnila od Břeclavi. Ve funkci ho vystřídala ředitelka ladenské základní a mateřské školy Renáta Priesterrathová.

„Úřad nefunguje, jak by měl. Je to dlouhodobější problém. Lidé si stěžovali, že není v úředních hodinách na radnici. Starostovi bylo také několikrát řečeno, aby změnil způsob komunikace. Bohužel na to nebyl brán zřetel,“ vysvětlovala lidem Priesterrathová, proč by měl Juračka po dvou a čtvrt roku starostenské křeslo opustit.

„Hlasovali jste s ním pořád dosti svorně,“ namítl jí křesťansko-demokratický zastupitel Jan Struhár. „Čekali jsme, že se něco změní. Bohužel se tak nestalo. Ba naopak se neřešené problémy kupily. Proto jsme došli k tomuto rozhodnutí,“ reagovala Priesterrathová, která do vedení obce kandidovala za Občanskou demokratickou stranu.

Podle Juračky, který si vzápětí vzal slovo, nelze situaci v Ladné porovnávat s žádnou jinou obcí. Jak řekl, žádná nefunguje jen dva roky. „Máme před sebou spoustu věcí, které jsem zajišťoval i na začátku, a to nikomu nevadilo. Když se zařizovala výjimka na školu, byl jsem pořád pryč a bylo to v pořádku. Teď je územní plán a spousta dalších věcí, které se musí řešit. Zkrátka není možné dohnat minulých šestnáct let bez toho, aby tady člověk seděl každý den a nebyl někde jinde,“ podotkl Juračka.

„Pokud budu jen sedět na radnici, samo nic nepřijde. Jestli si někdo myslí, že se to dá vypsat papíry, mile rád mu tu židli přenechám. Může dokázat, že papírování je to správné. Jsem poněkud jiného dojmu. Myslím, že se naši obec podařilo i v rámci regionu dostat do povědomí. Výsledkem je třeba cyklostezka. Podařilo se nám ji prosadit a získat na ni peníze,“ vypočítal jeden z úspěchů, kterého obec za jeho starostování dosáhla.

Poznamenal rovněž, že chápe občany, kteří by chtěli mít spoustu věcí hotových hned. „Fungujeme dva roky, z čehož ten první byl prakticky mrtvý. Ukažte mi nějakou obec, kde za rok poskočili mílovými kroky dopředu,“ prohlásil.

„Když se všichni v Ladné chtěli odškubnout od Břeclavi, létali za Zdenkem a říkali: Zdenku, dej se do toho. Lidi ho zvolili, věřili mu, takže podle mě není pěkné, že ho teď nechcete,“ prohlásila jedna ze starších žen v sále.

„Ano, věřili jsme mu. Byla jsem ta, která psala do zpravodaje: Volte Juračku, to je schopný manažer, získá peníze a podobně,“ vylíčila místostarostka Ladné Bohumila Tesaříková. Dodala nicméně: „I já jsem v situaci, kdy Zdenkovi nedůvěřuji. Bohužel. Nespolupracuje a nekomunikuje. Není zájem o podřízené, o obec,“ vyčetla svému kolegovy z kandidátky Nezávislých, kteří v Ladné vyhráli poslední komunální volby.

Nic nebyl platný ani výstup starosty Dolních Bojanovic Vlastimila Jansy. „Odvolání starosty určitě obec nestmelí. Hledejte cestu domluvy, pokud je možná a řešte reálné potíže. Pokud je problém v osobní rovině, oprostěte se od toho,“ nabádal zastupitele a lidi v sále.

Hlasování mělo jednoznačný průběh. Juračka přišel o křeslo, na které o pár chvil později, zatím symbolicky, usedla Renáta Priesterrathová. Proti jejímu zvolení byl kromě Juračky i Struhár, který zkonstatoval, že není přesvědčen o tom, zda tento krok obci významně pomůže.

„To jako bude i ředitelkou školy?“ ozvalo se v místnosti. „Nebudu pobírat dva platy,“ uklidnila všechny Priesterrathová. „Máte zkušenost se školou, která podle mě funguje dobře. Budu se snažit pracovat pro obec, abyste byli spokojení. Slibuji lepší komunikaci,“ sdělila. „Vím, že se to spoustě lidí nemusí líbit. Můžu vám říct, že jsem byla ta poslední, která na nabídku, stát se starostou, kývla,“ poznamenala nová starostka Ladné.


Nová starostka Ladné Renáta Priesterrathová.