Sedmnáct let. Tak dlouho fungovala v Sedleci Hotelová škola Mikulov. Jak informoval server iDnes, nyní se nad ní stahují černá mračna. Starosta obce to přičítá stále narůstající částce, kterou soukromý subjekt dluží na nájemném. Ředitel „hotelovky“ vidí příčinu v příchodu krize, která školu připravila o podstatnou část peněz na provoz.

„Jak dopadá ekonomická krize na všechny firmy, tak dopadla i na nás,“ přiznal ředitel Hotelové školy Mikulov Tomáš Zejda. Jak vysvětlil, provoz školy kryly výdělky její vedlejší hospodářské činnosti. Po příchodu krize ovšem ubylo zakázek. „Z toho důvodu se rozhodlo, že dojde k útlumu výuky a zahájíme taková opatření, aby to pokud možno nepostihlo žáky,“ slíbil ředitel.

Ve škole zůstal pouze ročník maturantů, tedy sedmnáct žáků. „Uděláme všechno pro to, aby ještě odmaturovali u nás. S rodiči žáků třetích letošních ročníků jsme se dohodli, že žáci přestoupí na jiné školy. Projednali jsme to s krajským úřadem, což je standardní postup. Není to opravdu žádné drama,“ zdůraznil Zejda s tím, že škola bude dál pokračovat v cateringu, ale bohužel není v jejích silách udržet veškerou výuku.

Letos podle ředitele nebyl problém nabrat žáky do prvního ročníku, kdyby, jak říká, někdo nezačal roztrušovat fámu, že škola končí. „Rodiče postupně přihlášky stáhli,“ poukázal smutně.

V obci zatím kolují různé spekulace o tom, proč se škola dostala do takových potíží. „Proslýchalo se, že nebude první ročník. Děti prý nechtějí chodit do školy. A taky že je to moc drahé,“ prozradila jednu z kolujících verzí důchodkyně Anna Pfeiferová.

Podle sedleckého starosty Rudolfa Pelána je hlavní příčinou problémů školy neuhrazený nájem. Budova totiž patří obci a útočiště v ní kromě dětí ze základní školy našli také žáci hotelovky. „Nikdy nebylo zájmem obce tady hotelovou školu nemít. Spíš naopak, chtěli jsme ji tady mít, ale to lze jen do určité doby,“ řekl Pelán.

Klíčové bylo podle něj jednání s ředitelem školy na konci srpna. „Ředitel Zejda nás požádal o snížení nájmu a zmenšení prostor využitých hotelovou školou, protože nenabrala dostatečný počet žáků, takže neotevřela první ročník. Byli jsme ochotní tuto variantu akceptovat jen za podmínky, že bude uhrazen závazek, který se naskládal do té doby,“ vysvětlil starosta.

Z jednání podle jeho slov vyplynulo, že ředitel není schopen do budoucna garantovat úhradu nájmu. Ředitelce základní školy proto doporučil dohodnout se s vedením hotelové školy na ukončení nájemního vztahu a nastavit podmínky, za jakých hotelová škola postupně provoz utlumí a prakticky skončí. „Hotelová škola v Sedleci pravděpodobně nebude. Obec bude mít sama co dělat, aby kvůli investicím udržela veřejné finance pod kontrolou. I my budeme hledat prostředky, kde uspořit,“ podotkl Pelán.