Ryšavý, který na kandidátce sociálních demokratů nechyběl v posledních dvaceti letech, krok zdůvodnil neutěšenými vztahy uvnitř břeclavské organizace. Kandidaturu za jinou politickou stranu vyloučil. „Rozhodně bych nekandidoval na jiné kandidátce než sociální demokracie. Jinak bych popřel sám sebe a své působení v této straně od roku 1990," řekl Ryšavý, jenž vede Břeclav jedno volební období.

V jeho závěru se společně se svými stoupenci dostal do sporu s několika spolustraníky. Výsledkem pře byly slovní přestřelky i zákulisní tahy. Ty mimo jiné vyvrcholily zveřejněním rok staré nahrávky, kde se nevybíravě vyjadřují spojenci Ryšavého stranického rivala Jaroslava Války. Záznam se dostal na veřejnost v den konání druhého kola volby na post předsedy břeclavské organizace.

Křeslo současný starosta obhájil, při sestavování kandidátky ale dostal přednost Válka. Ryšavý s Parolkem se ocitli až na konci.

O reakci se poté spekulovalo několik dní, odstoupení ale členy strany ve městě zaskočilo. Válka, jenž je ve volbách jedničkou ČSSD, uvedl, že do pondělní půl čtvrté odpoledne rezignovali kromě zmíněné dvojice ještě další dva lidé. „Břetislav Barnet a Petr Pěček," doplnil seznam tajemník ČSSD v okrese Petr Sulovský.

Válka nezastírá, že rozhodnutí čtveřice může být komplikací. „Zvláště když se to stane pár hodin před koncem doby, kdy je možné kandidátku upravit. Stres je to o to větší, když je volební zmocněnec (tajemník – pozn. red.) na dovolené," reagoval Válka.

Reakce podle něj musela být rychlá. „Jinak by to kandidátku sociální demokracie velmi poškodilo. Jsme ale fungující organizací, která je připravená i na tyto mezní situace," zmínil Válka s tím, že uvolněná místa zaplní náhradníci.

Poté doplnil. „Kandidátka byla již nějakou dobu sestavená. Pokud jsem nespokojený se svým místem na ní a chci takto reagovat, očekávám, že tomu tak bude v rozumném termínu."

Kolik voličů může odstoupení dlouholetých představitelů ČSSD v Břeclavi odradit, je zatím nejasné. „Neumím to říct a nechci to ani komentovat. Stát se může cokoliv," sdělil Ryšavý. (liv, sp)