V Sedleci téměř měsíc „nevládl“ starosta, nýbrž místostarosta. Příčinou převedení práce na zástupce byly zdravotní potíže. Jsou natolik vážné, že se Vladimír Švajda po čtvrtečním zastupitelstvu definitivně vzdal křesla starosty, aby vzápětí zastupitelé rozhodli, že ho ve funkci nahradí dosavadní místostarosta Rudolf Pelán.

„K rezignaci mě přiměly zdravotní důvody. Mám před sebou ještě nějaká vyšetření. V pracovní neschopnosti jsem od října loňského roku,“ vysvětlil Švajda.

Poněkud jiný názor má na jeho odstoupení zastupitel a někdejší sedlecký starosta Svatopluk Luntner z komunistické strany. „Myslím, že si pan starosta rozmyslel, jestli za to mohou hlavně zdravotní důvody, nebo je příčina také někde jinde. Má už delší dobu problémy s firmou Jina. I když zdravotní potíže na tom mají také samozřejmě podíl,“ domnívá se.

Švajdův nástupce Rudolf Pelán se k těmto záležitostem, které se týkají Švajdovy osoby a uzavírání pro obec nevýhodných smluv, nechtěl vyjadřovat. Sdělil, že starostův zdravotní stav skutečně neumožňoval výkon tak důležité funkce. Svého kolegu z nezávislé kandidátky zastupoval od prvního ledna s pravomocemi, které mu umožňuje zákon. „Starosta už v lednu neovlivňoval chod obce, to znamená, že nepodepisoval žádné doklady,“ sdělil.

Pelán: Myslím, že mám obci co dát

Ze své dosavadní pozice místostarosty má Pelán přehled o spoustě rozdělaných záležitostí, které je třeba dotáhnout do konce. „V tom problém není. Přiznávám, že řešit určité problémy tímto provizorním způsobem není pro obec, jako jsme my, ideální. Fungovat s omezeným mandátem opravdu nejde moc dlouho,“ narážel Pelán na svou dočasnou roli zastupování starosty v chodu obce.

Na zastupitelstvu nakonec jednomyslně prošel návrh na jeho dosazení do nejvyšší obecní funkce. Zastupitelé se ve svých zdůvodněních shodovali, že právě místostarosta je tím pravým řešením. „Myslím si, že mám obci co dát. Sice nejsem starousedlík, přistěhoval jsem se sem, mám zájem fungovat a poprat se s problémy,“ řekl Pelán.

Plynulý přechod do role prvního muže obce pro něj ovšem bude komplikovaný v jiných směrech. Shodou okolností rezignovala k 31. prosinci loňského roku další zastupitelka Jana Palinková. V tomto případě byly důvodem rodinné záležitosti.

Na čtvrteční schůzi zastupitelé náhradou za ni přijali do svých řad Renatu Šopíkovou ze stejného Sdružení nezávislých kandidátů. Jenom ji, protože Švajda rezignoval pouze na starostenský post. Dál ale zůstává zastupitelem.

A zatím poslední změnou na sedlecké radnici bude přijetí nové účetní, která má nastoupit k prvnímu červenci letošního roku.