Pětapadesátiletý starosta Novosedel se přesto necítí vyhořelý. S výjimkou prvního volebního období, kdy hájil barvy Občanského fóra, kandidoval vždy jako nezávislý na kandidátce KDU-ČSL, které ho oslovilo s nabídkou pozice lídra. „Všichni nemůžou být straníci, někdo musí zůstat rozumný,“ cituje s oblibou svého dědu Trefilík. Rozhovor s ním symbolicky uzavírá seriál, ve kterém jsme se zaměřili na nové či staronové tváře v čele měst a obcí regionu.


Jak se za dvacet let změnila komunální politika?
Velmi. Když jsem před jednadvaceti lety nastupoval na post starosty, vůbec jsem netušil, co všechno to bude obnášet. Dnes mohu s odstupem říct, že přibylo nejen práce, ale hlavně byrokracie. Zejména po našem vstupu do Evropské unie. Mnohdy zbytečné papírování zabírá spoustu času, to vám potvrdí každý z kolegů.

Co vám na současných poměrech nejvíc vadí? Ona byrokracie?
Ano. Jsem akční člověk, ubíjí mě, když organizuji nějakou práci, kolem které se nejprve půl roku papíruje, pak se to za čtrnáct dnů zvládne a potom se dalšího půl roku všechno vyhodnocuje. To platí hlavně pro dotační tituly. Starosta na menší obci, který za sebou nemá regiment úředníků, většinou všechnu tu práci musí dělat sám. Existuje sice možnost zadat to specializovaným agenturám, které veškeré papírování udělají, ovšem to pak stojí obec hromadu peněz, i stovky tisíc, a ty pak chybí jinde. Je to začarovaný kruh.

Sekal jste se na komunální úrovni někdy s politikařením?
Ne, to ne. Vezměte si, že v posledních komunálních volbách kandidovaly v naší obci čtyři sdružení a strany a dnes jsou všechny zastoupeny v obecní radě. Táhneme za jeden provaz, víme, kde obec tlačí bota. Koaliční spolupráce je u nás možná o to jednodušší, že v Novosedlech kandidovali po roce 1989 komunisté jen v prvních dvou volebních obdobích. Pak to bez boje vzdali. Jsme jedna z mála obcí v okrese, kde se v komunálních volbách už čtyřikrát vůbec neobjevili.

Povězte, jaký je váš recept na to udržet se ve starostovském křesle jednadvacet let?
Nevím, žádný nemám. Možná je to tím, že mě ta práce baví, možná se v tom promítá můj silný patriotismus. Prostě dělám svou práci rád, i když přináší řadu nesnází. Nebráním se tomu, aby za mnou člověk přišel třeba i v neděli odpoledne. Nemalý podíl na mé starostovské dlouhověkosti má ale i fakt, že jsem se vždy mohl spolehnout na spolupráci se zastupitelstvem i radou. To je velká výhoda.

Kdo je František Trefilík

* narodil se osmého prosince 1956 ve Valticích, od počátku žije v Novosedlech

* po základní škole v Novosedlech a Jevišovce vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Břeclavi

* hned po základní vojenské službě nastoupil do Cihelny Novosedly, kde jako technik působil až do roku 1990, kdy se stal poprvé starostou obce

* je podruhé ženatý a má pět dcer

* mezi jeho koníčky patří vinohradnictví a vinařství, zahrádka i chov králíků, ale také sport, zejména kopaná a šachy

VÁŽENÍ ČTENÁŘI, CELÝ ROZHOVOR SE STAROSTOU NOVOSEDEL TREFILÍKEM NAJDETE V ÚTERNÍM VYDÁNÍ BŘECLAVSKÉHO DENÍKU ROVNOST


Další díly seriálu Rozhovory se starosty najdete ZDE