Odhad nákladů na statické zajištění je zhruba milion korun, což lidi od koupě odrazuje a žádají slevu. Na to mnozí zástupci města nechtějí přistoupit. Břeclavský starosta Dymo Piškula chce situaci vyřešit tím, že město dům opraví a teprve pak ho lidem prodá.

„Měli bychom prodávat byty, které jsou v dobrém technickém stavu. Pokud není a lidé nebudou mít o jeho koupi zájem, mělo by být povinností města takový dům opravit a nechat si ho v majetku. Těžko se budeme hádat o snížení ceny,“ vysvětlil Piškula.

„Představovali jsme si, že pokud si někdo koupí byt, dá do něj rámcově dvě stě tři sta tisíc a bydlí minimálně deset patnáct let. Kdežto my jsme podle statika v situaci, že nemůžeme udělat fasádu, vyměnit okna, dokud nedojde k zajištění domu. Teď nám i starosta radí, abychom do domu čtyři roky neinvestovali,“ vysvětluje vzniklé komplikace předseda bytového družstva Zdeněk Radkovič.

Podle jeho kolegy Lukáše Kumpošta, který s požadavkem slevy vystoupil na posledním břeclavském zastupitelstvu, dosahují náklady na potřebné opravy domu jednoho a půl milionu korun. „Třeba má sestřenice bydlí ve stejné ulici. Byt kupovala asi před čtyřmi lety a dávala za něj osmdesát tisíc korun. Má ho v bezvadném stavu a v domě nemusejí dělat nic,“ argumentuje. Nájemníci, kteří se jeho ústy dožadují slevy, by za jeden byt městu zaplatili v průměru 240 tisíc korun.

„V současné době si v bytě třeba nemůžu vyměnit topení. Je to pro nás bezvýchodná situace,“ poukázal Radkovič. Jak řekl, následovat bude schůze, kde družstevníci rozhodnou o dalším postupu. „Pokud řeknou, že do toho nejdou, což se dá po výsledku jednání zastupitelů očekávat, je to pro nás ztracená věc,“ podotkl.