Starosta vzkázal: Na nižší cenu zapomeňte
Břeclav - Z celkem čtrnácti nájemníků bytového domu v břeclavské Riegrově ulici tvoří více než polovinu důchodci. Město jim umožnilo dům odkoupit, teď jsou však na vážkách. Budova je totiž ve špatném stavu, byť dle vyjádření odborníka není havarijní.
Odhad nákladů na statické zajištění je zhruba milion korun, což lidi od koupě odrazuje a žádají slevu. Na to mnozí zástupci města nechtějí přistoupit. Břeclavský starosta Dymo Piškula chce situaci vyřešit tím, že město dům opraví a teprve pak ho lidem prodá.
„Měli bychom prodávat byty, které jsou v dobrém technickém stavu. Pokud není a lidé nebudou mít o jeho koupi zájem, mělo by být povinností města takový dům opravit a nechat si ho v majetku. Těžko se budeme hádat o snížení ceny,“ vysvětlil Piškula.
„Představovali jsme si, že pokud si někdo koupí byt, dá do něj rámcově dvě stě tři sta tisíc a bydlí minimálně deset patnáct let. Kdežto my jsme podle statika v situaci, že nemůžeme udělat fasádu, vyměnit okna, dokud nedojde k zajištění domu. Teď nám i starosta radí, abychom do domu čtyři roky neinvestovali,“ vysvětluje vzniklé komplikace předseda bytového družstva Zdeněk Radkovič.
Podle jeho kolegy Lukáše Kumpošta, který s požadavkem slevy vystoupil na posledním břeclavském zastupitelstvu, dosahují náklady na potřebné opravy domu jednoho a půl milionu korun. „Třeba má sestřenice bydlí ve stejné ulici. Byt kupovala asi před čtyřmi lety a dávala za něj osmdesát tisíc korun. Má ho v bezvadném stavu a v domě nemusejí dělat nic,“ argumentuje. Nájemníci, kteří se jeho ústy dožadují slevy, by za jeden byt městu zaplatili v průměru 240 tisíc korun.
„V současné době si v bytě třeba nemůžu vyměnit topení. Je to pro nás bezvýchodná situace,“ poukázal Radkovič. Jak řekl, následovat bude schůze, kde družstevníci rozhodnou o dalším postupu. „Pokud řeknou, že do toho nejdou, což se dá po výsledku jednání zastupitelů očekávat, je to pro nás ztracená věc,“ podotkl.