„Hodové zvyky jsou u nás téměř stejné jako před sedmesáti lety. Nedělní zábava je převážně pro hosty, pondělí je to napůl a úterý patří hlavně domácí.

Přitom právě v úterý bývá účast největší,“ popisuje starosta Bořetic a stárek – ženáč Václav Surman.

Podle jeho slov je funkce stárka poměrně náročná. „Mám spoustu povinností, i když to hlavní břemeno stále leží na mladých. V pondělí nám ale předali vládu nad hody a už je to na nás,“ říká Surman. Jak ale říká, kdo má folklór rád a žije v něm od malička, je pro něj fukce stárka poctou, která se neodmítá.

„Přestože je to i značné finanční zatížení rodiny, není mi těch peněz líto,“ dodává s úsměvem.

Bořetičtí ale mají ještě jeden zajímavý hodovní zvyk, který nejeden milovní vína jistě ocení. Stárci – ženáči totiž v pondělí v podvečer vyjdou do Kravihorské republiky a od kamarádů sbírají víno na večerní zábavu. „Kdo má kamarádů hodně, nasbírá tři sta až čtyři sta litrů. Kdo je nemá, musí to doplnit z vlastního,“ vysvětluje surman. Večer pak Bořetičtí dovalí bečku pod máju a každý může pít, kolik je mu libo. „Když víno dojde, dovalíme další sud.

A tak pořád dokola. Ještě se nám nestalo, že by bylo vína málo,“ říká vesele.

Tím ale jeho povinnosti nekončí. „Když nám mladí stárci předají vládu, chasa nás s jejich stárkami vyzvedne na židlích nad sólo, se stárkami si připijeme a pak si zatančíme,“ snaží se přiblížit tradice.

Stárkem je starosta letos už posedmé. Jak ale říká, nic se nemá přehánět. „Nechci trhat rekordy, jeden stárek už jde podesáté,“ dodává.