Bavory, Brod nad Dyjí, Březí, Dobré Pole, Dolní Dunajovice, Drnholec, Klentnice, Perná, Pasohlávky, Novosedly, Nový Přerov a Sedlec. To jsou obce, jejichž starostové se postavili proti zrušení osmiletého studia na gymnáziu v Mikulově. Argumentují špatnou dopravní obslužností a znevýhodněním dětí.

„Je paradoxní, že kraj uvažuje o tom, že zachová osmileté studium v Hustopečích, i když jsou v těsné blízkosti osmiletá gymnázia, ačkoliv městská, jak ve Velkých Pavlovicích, tak i Kloboukách. De facto by stát platil tři třídy pouhých deseti kilometrů od sebe,“ krčil rameny dolnodunajovický starosta Josef Hasník s tím, že výzvu odeslali starostové radě kraje, která přijímá připomínky do desátého srpna.

Děti z Mikulovska by podle něj byly nejvíce znevýhodněné dojížděním. „Především pro žáky na Drnholecku by zrušení znamenalo v podstatě znemožnění studia. Museli by vyjíždět kolem šesté hodiny ranní do školy a domů by se vraceli po páté hodině večer. To je na dvanáctileté děti trošku moc,“ nechal se slyšet Hasník.

Ten má současně obavy i o kvalitu studia na gymnáziu a možný odliv obyvatel z regionu. „Už spojení s učilištěm škole trošku podráží nohy. Zrušením osmiletého studia by mohla i klesnout úroveň výuky. Lidé by se mohli navíc začít stěhovat pryč z Mikulovska tam, kde budou mít jejich děti školy dostupnější,“ zamyslel se Hasník, který se o rušení osmiletého studia dozvěděl od Jiřího Souchopa pověřeného vedením gymnázia.

„Přednesli mu to na poradě, kterou měl spolu s ostatními řediteli prvního července. Sdělili mu, že by pro příští rok neměl vypisovat přijímací řízení pro osmileté studium. Že letošní primáni by měli být poslední,“ popsal Hasník.

Hlavním cílem bylo podle krajského radního Oldřicha Ryšavého školu zachránit. „Gymnázium v Mikulově přežilo v posledních týdnech svoji klinickou smrt. Zrušení osmiletého studia považuji za druhotný problém,“ uvedl Ryšavý s tím, že Mikulovsko stejně jako ostatní regiony kraje trápí nedostatek dětí.

Právě v tomto se však zdá starostovi Perné Ludvíku Michlovskému postoj kraje krátozraký. „Momentálně je sice dětí málo, ale i tak jsou v každém ročníku na gymnáziu alespoň tři čtyři děti z Perné. Navíc se mi zdá, že jsou poslední ročníky v našich obcích co se porodnosti týče silnější,“ řekl Michlovský.

Jenže podle náměstka hejtmana pro oblast školství Stanislava Juránka se očekává ve všech školách největší pokles žáků v následujících čtyřech letech. Bude to podle něj historické minimum. Pak se má situace zlepšit, ovšem už nedosáhne současného stavu.

Juránek navíc včera večer přišel s nečekanou zprávou. „Tato věc byla dána k projednání a mnohem lepším řešením je ponechání osmiletého studia v Mikulově a zrušení čtyřletého. Vychází to tak lépe pro celý region a bude to mít pozitivní dopad i na okolí, to znamená Hustopečsko a Břeclavsko,“ řekl Juránek, který bude jednat se všemi politickými kluby kraje. Na prvním místě pak s koaličním partnerem – sociálními demokraty.

IVA VALENTOVÁ
JIŘÍ ŠEVČÍK