Lidé se zahřáli svařeným vínem a zároveň přispěli dobrovolnou částkou do zapečetěné kasičky. „Starosta Břeclavi Svatopluk Pěček její pečetě odstranil ve čtvrtek 4. ledna, aby bylo možné výtěžek tradiční předvánoční dobročinné sbírky sečíst. Za pouhé tři dny, kdy se na pěší zóně Starostův svařák prodával, věnovali lidé na dobrou věc 42 571 korun,“ sdělila mluvčí břeclavské radnice Ivana Solaříková.

V Břeclavi přitom vánoční trhy o den zkrátili kvůli tragickým událostem v Praze. „Vzhledem k tomu, že byl zrušený poslední den vánočních trhů, který bývá tradičně nejnavštěvovanější, velmi mě výsledek sbírky překvapil. Ve čtyřicetitisícovou částku jsem ani nedoufal. Přístup dárců mě opravdu potěšil. Věřím, že kdyby sbírka probíhala v plném rozsahu, byl by výtěžek dokonce vyšší než loni,“ ocenil břeclavský starosta štědrost dárců.

Letecký den v Břeclavi se konal 24. a 25. června 2023.
Top pět událostí roku 2023. Obří letadlo nad Břeclaví i brouci ve Valticích

Loňská sbírka vynesla na 49 tisíc korun, probíhala ale ve více dnech. Letos do jejího konání zasáhl den státního smutku.

Sbírka pomůže rodině tříleté holčičky, kterou postihla spinální muskulární atrofie. Jde o onemocnění neuronů, které odpovídají za vědomé pohyby svalů, jako například běhání, pohyby hlavy, ale i polykání. Nemoc postihuje všechny kosterní svaly, často i polykací svaly, svaly krku a žvýkací svaly. „Peníze chce rodina použít na pořízení a speciální úpravu auta, aby mohla i imobilní holčička cestovat k lékaři či na výlety,“ vysvětlila Solaříková.