Potřebovali jsme elektrikáře. Budeme pravděpodobně zvyšovat kapacitu firmy. Těmito slovy vysvětlil jednatel městské firmy Teplo Břeclav Aleš Nešpor dosazení Ondřeje Ryšavého do nově zřízené pracovní pozice. Syn břeclavského starosty Oldřicha Ryšavého se jednoduše přihlásil a práci dostal. Jenže bez výběrového řízení.

„Podal si žádost. Je tam zařazený na běžnou pracovní pozici technika, to znamená do žádné řídící funkce. Odstěhoval se z domova, nebydlí u mě, takže je to jeho záležitost,“ reagoval břeclavský starosta na otázku, jak se jeho syn do městské společnosti dostal.

Jednatel Tepla Břeclav Aleš Nešpor nevidí v zaměstnání Ondřeje Ryšavého nic nestandardního. „Zvláštní to svým způsobem je, ale potřebovali jsme elektrikáře, protože budeme pravděpodobně zvyšovat kapacitu celé firmy,“ vysvětlil Nešpor.

„Mladý pan Ryšavý je elektrikář. Má dokonce i nějaké zkoušky. Zaškoluje se, objíždí kotelny, rozvaděče a tyhle věci,“ popsal jednatel městské společnosti náplň práce starostova syna.

Jako společnost s ručením omezeným podle Nešpora Teplo Břeclav nemusí dělat na každou pozici výběrové řízení. „Zmínili jsme se, že potřebujeme jednoho elektrikáře a pan Ryšavý se přihlásil. Neviděli jsme důvod, proč bychom ho neměli nevzít, a tak jsme ho vzali,“ vylíčil Nešpor.

„Zjišťoval jsem, jestli tato pozice byla na úřadu práce, ale nemůžu říkat výsledek. Zmíním snad jen, že nebyl dobrý,“ pozastavil se naopak nad postupem městské společnosti bývalý břeclavský zastupitel ze zrušené ODS Milan Vojta.

„Podle mě je to ukázka toho, jak předvolební sliby o transparentnosti a žádných kamarádšoftech hned po volbách přestávají platit. Kde je možno, upíchne se jeden stranický funkcionář, tam zase syn,“ nechal se slyšet Vojta, který za minulého vedení radnice působil právě v Teple Břeclav jako jednatel.

Změnou radniční garnitury Vojta přišel v této společnosti o práci, stejně tak Milan Pospíšil ze sdružení Pro Region. Nahradili je Libor Rouček z Perspektivy pro Břeclav a Aleš Nešpor z ODS, které si do Tepla Břeclav dosadilo nyní vládnoucí pětikoalice. „Členové stran tvořící dnešní koalici křičeli: Nebudeme jako oni. A jenom jak dosedli na radnici, jsou horší než ti, co tam byli před nimi,“ kritizuje Vojta své nástupce a dosazení Ryšavého juniora považuje za takzvanou malou domů.

Pochybnosti o správném chování města má i Zuzana Candigliota z občanského sdružení Zelené Podluží. Právě ta navrhla břeclavské radnici desatero, kterým by se měli její představitelé řídit. A vedení města si vzalo tento soupis k srdci. Jedním z bodů je i transparentnost radnice.

„Právě netransparentnost současné vedení města kritizovalo. Nelíbilo se mu jednání minulého vedení, kdy byli podezřele dosazovaní na různé pozice známí. Pokud vznikly nějaké pochybnosti ohledně regulérnosti přijetí, tak by to měl pan starosta vysvětlit,“ poznamenala Candigliota.