Sáhodlouhý dopis o podpoře cestovního ruchu z pera břeclavského radního Radka Buka, otištěný nedávno v týdeníku Nový život, měl za následek pořádné pozdvižení. Někteří starostové z něj vyčetli, že jednají pod taktovkou kraje. Ostře se proti tomu ohradili a žádali vysvětlení. Toho se jim nakonec dostalo.

„Domnívám se, že reakce břeclavského radního Radka Buka na řešení otázek propagace Lednicko-valtického areálu nese stopy špatné informovanosti autora o výsledku posledního jednání dobrovolného svazku, které se uskutečnilo v polovině června,“ ohradila se starostka Hlohovce Jana Vlková.

Buk podle ní v dopise nevysvětlil ani nekonkretizoval své vyjádření o proškolení představitelů obcí Lednicko-valtického areálu krajskými politiky. „Jako zástupce obce Hlohovec jsem byla upozorněna, že některé souvislosti z minulých volebních období nemohu znát. Stejně jako zřejmě ostatní kolegové, kteří nově reprezentují své obce po volbách 2006, mám z těchto vyjádření velmi nepříjemný pocit,“ poukázala hlohovecká starostka.

Buk totiž vyjádřil prostřednictvím tisku znepokojení nad poměry v Dobrovolném svazku obcí Lednicko-valtický areál a v článku se rovněž zmínil o politických tlacích.

„Nechci zde tedy říci nic menšího, než že někteří ze současných představitelů Jihomoravského kraje podle mě zneužívají jim svěřené moci i finance kraje na to, aby si vyřizovali své účty s lidmi, kteří se nebáli a nebojí kritizovat jejich praktiky a neschopnost,“ píše Buk například v jedné pasáži dlouhého dopisu.

Schůzka starostů svazku obcí uprostřed minulého týdne měla jeho názory ozřejmit. Buk se jí osobně zúčastnil a například starostka Velkých Bílovic Marie Vlková je s vysvětleními, která představitelům obcí podal, spokojená. „Spousta věcí se vyjasnila. Některé jeho výroky směřovaly k dřívější době, což jsme však nemohli tušit. Ovšem to, že jsme řízení politickou garniturou Jihomoravského kraje, se mě dotklo nejvíc,“ poukázala starostka.

Nebyla zdaleka sama. Podobně mluví třeba starosta Ladné Zdeněk Juračka. „Věci, které v tom článku zazněly, byly minimálně nešťastné. Některé záležitosti opravdu nejsou optimální, ale připadá mi zvláštní, že může něco takového napsat radní, který se ani neúčastní jednání svazku,“ podotkl Juračka.

Aktuální stanovisko radního Buka k se Břeclavskému deníku nepodařilo sehnat. Na konci minulého týdne nezvedal svůj mobil.