O obnově území zhruba od Základní školy Jana Noháče po křižovatku s Říční ulicí se na radnici baví od května letošního roku. „Zadáním studie, kterou jsme objednali, je rekonstrukce a drobné rozšíření parkoviště, výsadba zeleně a zbudování odpočinkových ploch u kapličky. Součástí tohoto by měla být i nová bezbariérová pobočka městské knihovny,“ řekl Matuška.

Město se bude snažit projekt zaplatit prostřednictvím dotace. „Ministerstvo práce a sociálních věcí vypisuje dotační titul Obec přátelská rodině a seniorům. Maximální výše podpory v případě, že žádost schválí, je dva miliony korun. Věřím, že bychom se do této částky mohli vejít,“ myslí si Matuška.

Starou Břeclaví však radnice s plány revitalizace nekončí. Podle Matušky postupně dojde řada na všechna centrální veřejná prostranství v jednotlivých městských částech. „Dlouhodobě jsou v tragickém stavu. Řešíme jak sídliště, městský bulvár, tak i úpravu a obnovu některých prostranství v Charvátské Nové Vsi nebo v Poštorné,“ potvrdil Matuška.

Nápad se zamlouvá i lidem, kteří ve Staré Břeclavi bydlí. „Jsem ráda. Myslím si, že jde o místo, které už potřebuje trošku zrenovovat,“ nechala se slyšet Monika Gajdová.

Podobně hovořila i Jana Koldová, která bydlí nedaleko. „Zatím si neumím představit výsledek, ale věřím, že pokud se to pěkně udělá, tak proč ne? Není ve Staré moc takových míst. Pokud přibude i nějaké posezení pro starší lidi nebo stromy, které Břeclavi jednoznačně chybí, budu jedině ráda,“ chválila nápad Koldová.

Břeclavští nejsou jedinými, kteří letos přišli s nápadem zbudovat nebo opravit návsi. Socha mamuta, která bude sloužit jako dětská skluzavka, vznikne na obnovené návsi v Dolních Věstonicích. „Práce můžeme zahájit nejdříve v roce 2021. O podobě návsi chceme jednat s lidmi,“ uvedla nedávno starostka Jaroslava Rajchlová.

Malého náměstí za desítky milionů se dočkají i v Milovicích. Tamní chtějí využít prostoru u obecního úřadu. Počítají s posunutím autobusových zastávek a s opravou budovy bývalé školy. „Tam bychom vytvořili parkovací plochy a malé zatravněné náměstí s lavičkami a dalšími prvky,“ přiblížila starostka Veronika Pospíšilová.