Napomoci zabránit devastaci oblasti, v níž vyrůstají sklepy nejrůznějších typů a barev, má již zpracovaná urbanistická studie. Tamní by také do územního plánu rádi zasadili pravidla, podle nichž by se staré sklepy měly opravovat a nové budovat.

Vzor? Kraví hora

„Starovice byly až do pětačtyřicátého roku minulého století německou obcí. Sklepy jsou tedy ještě původní, německé. Za posledních šedesát let bych řekl, že se spíše devastovaly než opravovaly. Rádi bychom jim proto navrátili původní ráz. A to tak, abychom dodrželi určité charakteristické prvky, podle nichž se stavěly dříve. Sklepy ve Starovicích jsou spíše jednoduché, se štítem dopředu a bez ozdob. Typický byl také pětačtyřicetis­tupňový sklon sedlové střechy,“ vyjmenoval starovický starosta Antonín Kadlec.

A současně dodal, že jako patriot si uvědomuje, jak zajímavá je do budoucna lokalita sklepů pro turisty.

„Přirovnal bych to ke Kraví hoře. Bohužel, některé naše sklepy nemají dodržený žádný urbanistický styl. Na mnohých z nich je patrné, kdo v jakém zaměstnání pracoval. Je to zkrátka taková všehochuť. Myslím si ale přesto, že se dá lokalita ještě zachránit,“ nevzdává se myšlenky starosta, který podle svých slov ví, že návrat k původní sklepní architektuře bude během na dlouhou trať.

„Věřím, že to všichni za dvacet let ocení. Pravidla by měla zabránit stavbě budov, které se do oblasti nehodí. Tedy různé hranaté stavby, které byly v kurzu v osmdesátých letech. To tam podle mého nemá co dělat. Naším cílem je stanovit a určit pravidla další výstavby tak, aby si tam každý nemohl postavit, na co si vzpomene,“ řekl Kadlec.

Zhruba padesáti sklepům podle jeho slov chybí preshausy. „Místo sklepů jsou tedy takové díry v zemi. Potom je tam asi dvacítka původních sklepů. Ostatní jsou různě rekonstruované. A z těch bych řekl, že se dá ještě dobrá polovina zachránit, protože jsou zhruba jen do úrovně přízemí. Nakonec tam zbude asi dvacet sklepů nevzhledných,“ vypočítal starosta.

I vinaři jsou pro

To, že většina Starovických s plány obce souhlasí, potvrdil také vinař a předseda tamní vinařské společnosti Jiří Lang. „Já si myslím, že je to dobrá věc. Sklepy budou konečně vypadat tak, jak mají. Některé z nich jsou tady totiž jako pěst na oko a hýří všemi barvami. Jsou křiklavé, červené nebo zelené jako domky v satelitním městečku,“ srovnal Lang s tím, že i přesto tamní vinaři o turisty nouzi nemají.

„Turistů sem jezdí hodně. Lidé tady mají vinárničky či ubytování, a lidi tak přitahují. Myslím ale, že kdyby sklepy dostaly původní ráz, bylo by to lepší. Věřím, že mnozí by je i předělali,“ doufá vinař.

Z chystaného projektu má radost také doživotní prezident kravihorské republiky Václav Petrásek. „Byl bych moc rád, kdyby i Starovice pracovaly s lokalitou svých sklepů v podobném duchu jako my. Šestnáctého června budeme v Kraví hoře pořádat konferenci na téma Sklepní architektura a její zachování. Takže starovického starostu určitě pozvu,“ usmíval se Petrásek.