„V dřívějších letech byla zdevastovaná zemědělskou činností. Máme málo lesních ploch a dřevin vůbec. Chceme tímto vrátit přírodě původní charakter," uvedl v úterý starosta Starovic Antonín Kadlec.

Projekt počítá se zlepšením ekologického stavu tamní lokality. U rybníka vznikne biocentrum. Kromě výsadby dřevin tam umístí i lákadla pro živočichy – například zídky pro hady a ještěrky, sedací berličky pro ptactvo a ptačí budky.

„Oživení krajiny rybníka uhradí z větší části státní dotace z fondu Životní prostředí. Biokoridor zaplatí dotace dokonce plně. I tak se ale obec bude podílet částkou přes tři miliony korun," sdělil Kadlec.

Výběrové řízení na zakázku už je vypsané. Podle starosty by práce v terénu mohly začít už začátkem října. „Věřím, že čištění rybníka by se dalo stihnout přes letošní zimu," poznamenal. Samotná výsadba porostů a travin přijde na řadu asi až příští rok na podzim.

Rybník Starovičtí využívají k chovu ryb. Koryto tamního potoka je částečně zanesené a břehy i dno jsou na většině úseku, který hodlají upravit, zarostlé rákosem.