„Posláním projektu je nejen možnost navazovat vztahy s ostatními vrstevníky, ale také zprostředkování informací v případě, že nebudou vědět, na koho se s případnou radou obrátit,“ uvedla Jitka Crhová z oddělení rodinné politiky krajského úřadu.

Projekt, který zajišťuje obecně prospěšná společnost Společně, vznikl právě za finanční podpory Jihomoravského kraje. Z jeho peněz se také provoz nového Senior Pointu, šestého na jižní Moravě, bude platit. Poradní místo má otevřeno v pondělí a ve čtvrtek dopoledne, ve středu pak odpoledne.

Díky spolupráci například s Městskou knihovnou Břeclav nebo hasičským záchranným sborem se mohou starší lidé v novém centru zapojit do nejrůznějších aktivit. Proškolená obsluha jim také zodpoví i případné dotazy ze sociální, kulturní i společenské oblasti.

Součástí kontaktního místa jsou také informace o kartě Senior Pas, která nabízí různé slevy na výrobky a služby. „O senior kartě jsem se dozvěděla z novin, tak jsem se zaregistrovala. Zatím jsem ji nevyužila, ale nabízí spoustu možností, tak doufám, že ji brzy využiji,“ poznamenala důchodkyně Jarmila Ševčíková ze Zaječí, která si páteční premiéru nenechala ujít.

„Slyšela jsem o tom už dávno. Přihlásila jsem se, protože to nabízí celou řadu výhod,“ svěřila se také Marie Faťanová z Břeclavi.

Nový Senior Point v Břeclavi otevřeli starosta města Oldřich Ryšavý, ředitel oblastní charity Josef Gajdoš a břeclavský děkan Josef Ondráček. Ten místnost určenou pro setkávání starších lidí také posvětil.

VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ