„Přímé spojení Velo Pálava z Brna do Mikulova je letošní novinkou. Začne jezdit pravidelně každou sobotu od devatenáctého dubna z brněnského hlavního nádraží v 8.26, do Mikulova spoj přijíždí v 9.38," potvrdila mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Zpět se vlak vrací v 18.45 a na hlavní nádraží v Brně přijede pět minut před osmou hodinou večerní. Na kolejích zůstane i o letních prázdninách až do 27. září. Pojede také ve sváteční květnové dny.

Součástí vlaku jsou vagóny umožňující jak přepravu jízdních kol, tak vůz se službou úschovy po dobu přepravy s možností rezervace. „Nový cyklovlak poslouží především turistů i cykloturistům směřujícím do oblasti Pavlovských vrchů, Novomlýnských nádrží, Břeclavska, Mikulovska a Lednicko-valtického areálu a zastavuje proto v Popicích, Břeclavi a Valticích městě," sdělila Šubová.

Na kole jezdí na výlety i Barbora Sieglová z Břeclavi. „Takové přímé vlakové spojení je pro cykloturisty nepochybně výhodné a pohodlnější. S kamarády a koly jsme nedávno vlakem vyrazili z Břeclavi do Podyjí. Museli jsme ale přestupovat," podělila se o názor cyklistka.

Jak dodala, je ráda za to, že České dráhy navíc přes sezonu posilují spoje o další vagony pro přepravu kol.

Cyklovozy se řadí do téměř všech vlaků na trati Znojmo – Břeclav a o sobotách a nedělích také na trati Zaječí – Hodonín.

Pro břeclavského sportovního cyklistu Petra Beneše je Velo Pálava velkou neznámou. „Slyším o něm prvně. Mám sice celou republiku projetou jako závodník, cykloturista ale nejsem. Když někam beru kolo, tak je přepravuji autem," řekl Beneš.

Vedení Českých drah už loni z důvodu výluky u Prštic vedlo vlak Velo Pálava z Brna do Znojma přes Břeclav a Mikulov. Vlak určený především pro nadšence jízdních kol lidé hojně využívali právě pro dopravu na Pálavu.

Na ještě více cykloturistů, mířících od nádraží v Popicích za novomlýnskou přírodou, se tak musí připravit například Strachotínští. „Už tak naší obcí v sezoně projíždí hodně cyklistů. Možná jich kvůli novému vlaku ještě přibude," zmínila již dříve starostka Strachotína Lucie Danihelová.

V sezoně cyklisté obvykle obsadí i centrum Valtic. Ve městě bude Velo Pálava rovněž stavět. „Letos jsme cykloturistů zatím moc neviděli. Pro informace se jich k nám zastavilo jen pár. V sezoně jich ale bývá dost. Je otázkou, kolik z nich zamíří do regionu vlakem. Častěji využívají auta," pověděla vedoucí Turistického informačního centra ve Valticích Světlana Hanáková.

Doplnila, že hodně lidí na kolech se účastní akce otevírání Lichtenštejnských stezek v Břeclavi. V půjčovně kol na tamním nádraží mají i pro ně České dráhy letos připravených celkem třiadvacet kol.