Město má celkem šest startovacích bytů v ulici Svatopluka Čecha. „Jejich udělování má na starosti sociální odbor. Často se ovšem zaměňovaly s byty sociálními. Startovací byt je určený pro lidi, které město potřebuje. Například pro učitele, lékaře nebo mladé rodiny. Zatímco sociální byty jsou například pro nezaměstnané," objasnila rozdíl hustopečská starostka Hana Potměšilová.

Podle nových pravidel přidělí město byty nájemníkům na jeden, maximálně však na tři roky. A to nebude jediná změna. Po prvním roce se zvýší nájemné. Nejdříve o dvacet procent a pokud by v bytě někdo potřeboval zůstat déle než dva roky, částka za nájem vzroste o dalších dvacet procent. „Navýšení ceny máme nastavené podle zákona. Systém by měl nájemníky motivovat k hledání vlastního bydlení. V těch bytech má být pohyb," uvedla starostka.

Zůstávají, neplatí

Mikulov startovací byty zatím nemá, ale uvažuje o nich. „Zvažujeme rekonstrukci jednoho bytového domu, kde by bylo kolem osmi takových bytů. Režim fungování pak nastaví případná dotace," naznačil mikulovský starosta Rostislav Koštial, že bez pomoci státu to nepůjde.

Podle něj se dá ale nyní o všech městských bytech v Mikulově, které neprošly dražbou, mluvit jako o svým způsobem startovacích. S ohledem k regulovanému nájemnému. „Lidé v těchto historických pronájmech platí 47 korun za metr čtvereční. Běžná tržní cena je přitom dnes v Mikulově sto korun," srovnal starosta. Jak dodal, regulovaný režim se týká asi 250 bytů.

Mikulovskou specialitou jsou pak takzvané byty první pomoci. „Když se někdo dostane do skutečné nouze, rada města mu přidělí byt na tři měsíce. Pak se nájem prodlužuje na rok. Chceme, aby se po roce každý postavil na vlastní nohy. Stává se nám ale, že lidé byty první pomoci neopouští a zůstávají tam. Výjimkou nejsou ani neplatiči," přiznal Koštial.

Ani v Břeclavi žádné startovací byty momentálně nejsou. „Chytá se ale zákon 
o sociálním bydlení, který má platit od roku 2017 a na něco takového je tam pamatováno. Pokud tato zákonná povinnost opravdu přijde, začneme pracovat na jejím naplnění," reagoval břeclavský místostarosta Zdeněk Urban.