Měsíčně 1792 korun. Právě takovou částku požaduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových za pronájem mikulovského Kozího hrádku. Památka v současnosti slouží jako turisty vyhledávaná vyhlídková věž. A odpočinkové mís­to.

Návštěvníky na Kozím hrádku už několik let vítá někdejší profesor mikulovského gymnázia Josef Hrdlička. Za dvacetikorunové vstupné rád přidá zájemcům k výhledu i pár slov o Mikulovu a jeho historii. „Byl bych rád, kdyby v soutěži opět zvítězil a pokračoval. Předpokládám a doufám, že se do ní přihlásí," vyjádřil se mikulovský starosta Rostislav Koštial.

O památce
Na Kozím vrchu byla v patnáctém století vybudovaná dvoupatrová dělostřelecká věž s ochozem, prolomená střílnami. Kvůli zlepšení obrany Mikulova, zejména hradu (dnešního zámku). Pozdně gotické předsunuté opevnění s břitem se dochovalo dodnes.

Zdroj: město Mikulov

„BYLA BY TO ŠKODA"

Spolupráci s městem si pochvaluje i Hrdlička. „Se starostou vycházíme dobře," konstatoval nynější nájemce. Zda se ovšem do výběrového řízení opět přihlásí, prozradit nechtěl.

Nabídku pronájmu zveřejnil úřad třetího října. Termín podání nabídek končí prvního listopadu. Kolik jich bude, je v tuto chvíli s otazníkem.

Pokud by se s nájemcem změnilo i využití památky, byla by to podle mnohých škoda. „Dostali jsme na Kozí hrádek tip, máme v plánu tam s rodinou vyrazit a prohlédnout si Mikulov seshora. Byla by škoda, kdyby to nefungovalo," reagoval například Daniel Beran, který žije v Břeclavi.

Kozí hrádek není jedinou památkou, kterou stát na Břeclavsku pronajímá. O jinou vyhlídkovou stavbu – Kolonádu na Reistně – se už devátý rok starají Vinné sklepy Valtice. I dominanta nad Valticemi je přes sezonu veřejně přístupná. „Smlouvy s Národním památkovým ústavem rozhodně nelitujeme. Naopak. Jsme vinařství, které založili Lichtenštějnové, má to pro nás přidanou hodnotu," sdělil marketingový ředitel valtického vinařství David Šťastný.