Ještě šest dnů a dost. Jedno z posledních bezplatných parkovišť blízko centra města se v neděli změní na placené. Břeclavská nemocnice se totiž rozhodla zpoplatnit desítky míst před nemocničním areálem. Podobně jako před časem město parkovací plochu u polikliniky.

„Parkoviště stojí na pozemcích nemocnice. Dosud bylo bezplatné s tím, že má sloužit pacientům, zaměstnancům nemocnice a také návštěvám hospitalizovaných. Často jej však využívají k parkování i obyvatelé z okolí a mnozí další,“ vysvětlila důvod nepopulárního kroku mluvčí nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Nemocnice doufá, že zpoplatnění „vyžene“ z parkoviště ty, kteří jen hledají co nejlevnější stání blízko centra. Tomu odpovídá i ceník parkovného, které budou muset lidé platit denně mezi šestou a devatenáctou hodinou. Zatímco první tři hodiny jsou po pětikoruně, každá další započatá hodina už za deset korun.

„To, že se u břeclavské nemocnice špatně parkuje, je fakt. Rozumné zpoplatnění parkovacích míst mně proto nevadí. Jestliže budu jezdit tři minuty dokola a hledat volné místo, tak těch deset korun stejně projedu,“ překvapivě podpořil změnu, která se dotkne peněženek pacientů i návštěv, Josef Kaňa z Kobylí.

Parkoviště bude provozovat sama nemocnice. „Úhradu parkovného budou kontrolovat naši zaměstnanci. Při zjištění porušení provozního řádu využijeme takzvaných botiček. A dotyčný zaplatí pokutu tři sta korun,“ sdělila Schweitzerová, podle které je nemocnice připravena spolupracovat také s policií.

„Podle mě je dobře, že nemocnice parkoviště zpoplatní. Jako pacient na to čekám. Konečně tam totiž bude pořádek. V poslední době to byla hrůza, lidé parkovali v křižovatce, různě se blokovali,“ všiml si tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Podle něj při obdobném kroku města u polikliniky nebyly negativní ohlasy až tak silné, jak by se dalo očekávat. „Když zavedete do chaosu řád, vždycky se najde někdo, komu se to nelíbí. Po nějakém měsíci ale tyto nálady ustaly,“ vyjádřil se Neděla.

Zároveň však přiznal, že prvotní efekt placení se časem rozplynul. „Zpočátku tam skutečně přestali parkovat lidé, kteří s poliklinikou neměli nic společného. Časem se ale ukázalo, že pětikoruna pro většinu lidí není žádnou překážkou,“ připustil, že zaparkovat v ranních hodinách u polikliniky bývá i navzdory placenému parkování znovu problém.

Město i proto začalo směrem ke garážím stavět další nová parkovací místa. Režim placení na nich bude obdobný jako u polikliniky nebo nově u nemocnice. Nejprve pětikoruna a poté vyšší sazba.

Ceník parkovného
cena za stání na parkovišti před Nemocnicí Břeclav od 1. srpna
pondělí – neděle 6.00 – 19.00 hod.
1. hodina  5 Kč
2. hodina  5 Kč
3. hodina  5 Kč
každá další započatá hod. 10 Kč
mimo vymezený čas je parkování bezplatné