Další únorový den zalitý sluncem ho potěšil. „Úspory zatím nemáme vyčíslené, ale na pohonných hmotách i posypovém materiálu prokazatelně jsou. Odhaduji, že měsíčně v řádech statisíců korun," uvedl Hádlík.

Jak ale upozornil, služby a pohotovost drží „jeho" lidé stále. „Musíme být připravení. Několikrát jsme sypali silnice kvůli rannímu náledí. Je ale pravda, že letos to bylo jen pár výjezdů," přiznal šéf silničářů na Břeclavsku.

„Předpověď počasí je příznivá, ale zima může ještě klidně přijít i v polovině března. A trvat i měsíc. Na Břeclavsku je sice obvykle v půlce března po sněhu, ovšem loni byly ještě na Velikonoce ve Vrbici závěje," připomněl Hádlík poslední zkušenost.

Mírná zima dělá radost také stavebníkům a netrpělivým investorům.

„Loni v létě jsme v soutěžili vybrali dodavatele přestavby a modernizace jednoho ze dvou objektů mateřské školy. Po dvou měsících jsme s ním ale ukončili spolupráci a v lednu podepsali smlouvu s firmou, která skončila druhá v pořadí. Ta teď využívá příznivého počasí a vesele staví," pochvaloval si téměř jarní podmínky starosta Pohořelic Josef Svoboda.

Hala i cyklostezka

Pohořeličtí mají v jedné budově školky pět tříd, ve druhé byl byt správce a vývařovna. Místo bytu teď ale vzniká nová třída. A další dvě přibudou díky nadstavbě dalšího patra. Kapacita mateřské školy se tak zvýší ze 125 na zhruba 160 dětí. Ty se navíc mohou těšit na dobroty ze zmodernizované kuchyně.

„Ztrátu už nedoženeme, přestavěná část měla sloužit od února. Pokračující práce jsou ale předpokladem toho, že v nových prostorách zahájíme nový školní rok," vyjádřil Svoboda přesvědčení.

Na zimu bez sněhu a ledu si rozhodně nestěžuje ani šéf břeclavského Bors Clubu Richard Bartoš. V areálu na kraji města totiž právě vyrůstá nová tenisová hala.

„Počasí nám hraje do karet, firma může pracovat. Za mrazu by to nešlo. Kdyby bylo mírně pod nulou, tak možná ano, ale nesmělo by být třeba minus deset. Hodně nám to pomohlo," řekl Bartoš, který potvrdil, že díky příznivému počasí se stavba moderní haly urychlí.

To stejné platí i pro novou cyklostezku kolem řeky Dyje, která začala od února vznikat za bývalým břeclavským cukrovarem. Bude doplněná chodníkem i odpočívadly.

„Práce se urychlí, podle předpovědí se teď můžou rozběhnout klidně naplno," souhlasil místostarosta Břeclavi Jaroslav Parolek.

„Hlavně je potěšující, že ušetříme za zimní údržbu. Plánovali jsme výdaje kolem čtyř milionů korun, což nevyčerpáme ani náhodou. To by muselo mrznout až do června," smál se Parolek.