Na první pohled to zní až šíleně: Dvě uzavřené ulice poblíž centra okresního města na více než rok a čtvrt. „Ještě si nedokážeme moc představit, co se bude dít a co to přinese. Uzávěra nás zatím neomezuje, uvidíme, co se stane, až tam bude třeba těžká technika," zamýšlel se například Štěpán Žáček, vedoucí břeclavského K-centra, jehož sídlo stojí ve Stromořadní ulici.

Tu a ještě Slováckou dělníci uzavřeli až do září příštího roku. Jde o ulice u dosavadního autobusového nádraží, které se spojí s vlakovým a vytvoří dopravní terminál.

Mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová uvedla, že se uzavírka dotkne míst, kde bydlí minimum lidí. „V současné době je uzavřená část, kde se bude stavět kruhový objezd. Lidé se dostanou k domům z druhé strany autobusového nádraží. Není to tak, že by byla uzavřená celá ulice," ujišťovala Windová.

Reakce Břeclavanů jsou podle ní smířlivé. „Zatím nemáme negativní ohlasy, přitom se zpráva rozšířila opravdu hodně. Na sociální síti si ji přečetlo několik set lidí, stejně jako na našich internetových stránkách. Doufáme, že s uzavírkami počítají. Koneckonců, už když jsme oznámili, co se bude stavět, museli počítat s tím, že k nějakému omezení dojde," pokračovala mluvčí.

Někteří nadávají

Zatímco v Břeclavi s výstavbou terminálu za desítky milionů korun začínají, ve Vranovicích vyhlížejí poslední doplňky. Stavba za zhruba čtyři a půl milionu bude hotová do patnáctého června.

Podle starosty Jana Helikara jde o „unikát". „Je to totiž snad jediná stavba, na kterou nebyla žádná kritika," zmínil s úsměvem na rtech.

Kritiky se naopak dočkal stav tamní čekárny, jež spíše odpuzovala, než lákala k odpočinku. Jenže… „Zůstala tak, jak byla. Zvelebovat ji nebudeme. Je to totiž majetek Českých drah, které budeme každých čtrnáct dní upozorňovat, aby si tam uklidily," reagoval Helikar.

Kvůli výstavbě terminálu bylo potřeba přesunout autobusovou zastávku asi o dvě stě metrů. „Sice už budeme hotoví, ale rozhodně je stále potřeba, aby lidé zůstali při pohybu u nádraží opatrní," vzkázal první muž Vranovic.

Dávat pozor by měli i Kloboučtí. V centru města jim roste dopravní terminál za téměř čtyřicet milionů korun. Hotový bude v září. „Komplikace jsou, to by jinak ani nebyla stavba. Udělali jsme objížďky po vedlejších ulicích, jde ale asi jen o dvě stě metrů navíc. Samozřejmě se našli lidé, kteří na to nadávali. Jsou ale i takoví, kteří chápou, že když chceme mít něco pěkného, musíme se na nějakou dobu omezit," nechal se slyšet starosta Klobouk Zdeněk Lobpreis.

Jak dodal, jedna z objížděk by měla skončit už do začátku letních prázdnin.

Vedení radnic se k výstavbám dopravních terminálů odhodlalo po zisku dotací, které pokryjí většinu nákladů.