„Z fortifikovaných vín nyní odvádíme spotřební daň 23,40 korun z litru. I přesto, že by se našeho vinařství tato daň nedotkla, tak jako ostatních vinařství, považuji její zavedení za plýtvání státními prostředky. Vybralo by se méně peněz, než by celý aparát stál," říká Stávek.

A pokračuje. „Spotřební daň z našich vín odvádím státu déle než deset let a z dosavadních zkušeností vím, jaká časová dotace je na Celním úřadě potřeba pro kontrolu našeho vinařství. Zákon o spotřební dani je totiž striktní a pracovníci Celního úřadu jsou při kontrole velmi důslední. Nedokážu si představit, že výběr a kontrola odvodu spotřební daně bude realizována stejně u další zhruba tisícovky vinařských podniků," zamýšlí se Stávek.

Varianta s menší důsledností by pak podle něj podkopala celý význam daně. „Došlo by ke zvýšení nelegální – neevidované výroby. A to souvisí se snížením odvodu daně z příjmu a daně z přidané hodnoty, to znamená snížení příjmu pro stát," míní vinař.

Petici odmítající novou sazbu podepsaly v minulém roce desítky tisíc lidí. Opatření by se navíc v mnoha případech projevilo na ceně pro koncového zákazníka. Představitelé ministerstva v závěru minulého roku uvedli, že návrh zatím nepředloží.

Pokud by se úředníci nakonec rozmysleli a návrh vešel budoucnu v platnost, vinaře by kromě vyšších nákladu zaplavily nejen stohy papírů. „Je pravděpodobné, že při převozu vín mezi jednotlivými subjekty už nebudou dostačující pouze daňové doklady nebo dodací listy. Jakýkoliv přepravovaný objem musí být elektronicky předem nahlášen na Celním úřadě. Tato přeprava musí být stejně elektronicky ukončena. K přihlášení do aplikace je například nutné si nechat zřídit osobní certifikát pro elektronický podpis stejně jako provést složitá nastavení prohlížeče ve svém počítači a podobně," líčí Stávek možné peripetie.

„Vzhledem ke svému vzdělání a pracovním zkušenostem se považuju za středně zdatného v práci s počítačem. Musím ovšem přiznat, že kdykoliv při práci se složitým elektronickým systémem přepravy se mi zvyšuje tep a často využívám pomocné linky Celního ředitelství. Těžko říci, jak na tom budou ostatní vinaři, kteří často využívají počítač pouze pro vyzvednutí elektronické pošty nebo ani to ne," dodal vinař.