Ty nově zahalil do souhrnného projektu nazvaného Růžové léto. „V našem vinařství je několik lidí, kteří mají spoustu nápadů. Teď přesně nedokáži říct, zda to byl nápad můj nebo někoho jiného. Bylo to spíše spontánní. Každý něčím přispěl," vysvětluje Stávek.

Upřesňuje, že základem se staly akce, které vinařství už několik let nepravidelně pořádá. Jejich spojením pak vznikl projekt Růžové léto. „Podíl na přípravách měli především dva lidé, již se starají o marketing. Celkově i se mnou mělo hlavní slovo pět pořadatelů," zmiňuje vinař. Akci plánovali už od začátku roku, kdy domlouvali termíny. „Zbytek jsme pak doladili za chodu i s účastníky programu," doplňuje Stávek.

Co na lidi v Němčičkách vlastně čekalo?

Ochutnávka vín za neustálého šlapání do pedálů kol, repertoár vážné a lidové hudby či grilování. Víno a letní noc ve vinařství spojili rovněž s tancem, hlavně salsou a swingem. „Swingový večer jsme u nás pořádali už po několikáté, takže i já jsem se neubránil a pár tanečních kroků bych již zvládl odtancovat," směje se Stávek a vypráví dále. „Některé akce z Růžového léta byly navštěvovanější, jiné méně. Potěšilo mne, že i když nám někdy nepřálo počasí, účast byla velice slušná," pochvaluje si vinař. Vyzdvihuje především hojně navštěvovaný vinobiograf s Jakubem Špalkem a jeho besedu po promítání filmu. „Bylo to velmi příjemné povídání a již nyní jsme se domluvili na další spolupráci. Velké účasti se těšil i večer plný swingu v podobě kapely i tanečních mistrů," dodává Stávek. V programu nechybí ani pozorování perseid, které naruší pár kapek deště. I tak je účast slušná. „Třeba na večeru se salsou bylo lidí méně, ale nevadilo to. Jiné dny to zkrátka vyvážily," vysvětluje Stávek.

Přiznává, že akcí se účastnili více lidé z okolí než domácí. „Účast obyvatel z blízkého okolí převládá, ale dojelo i několik hostů z Brna. Horší to je s účastí místních. Vždy se snažím vytvořit něco, aby se mohli lidé bavit a užít si společné chvíle. Škoda, že nebylo místních více," míní vinař.

Za překážku pro další ročník to však nepovažuje. „Určitě chceme zopakovat grilování, vinobiograf a swingový večer, kdy kapela hrála opravdu výborně. Převládá nadšení, takže bychom Růžové léto rádi zopakovali další rok," líčí Stávek.

A znovu vzpomíná slibovanou výpomoc od Jakuba Špalka. Plánuje zařazení divadelního bloku. Možná s účastí Boleslava Polívky a Jana Potměšila.

Občasná nižší účast a náročné přípravy ho neodradí. S motivací mu pomáhají především kladné ohlasy návštěvníků. „Nejvíce ohlasů se objevuje na sociální síti. Po přečtení pozitivních reakcí má člověk hned chuť a odhodlání organizovat další akce," vypráví Stávek.

Na závěr dodává: „Kladné reakce a vyjádření mi pokaždé dodají spoustu energie a hned je mi jasné a vím, že pořádat takové akce má smysl."

ANETA BERÁNKOVÁ