Nespokojení zaměstnanci přestanou pracovat kvůli snaze o zvýšení platu o dva a půl tisíce korun. Reakce mezi obyvateli se různí. Někteří se k požadavku staví zdrženlivě. „O chystané stávce jsem před chvílí slyšel v rádiu. Myslím, že platy mají obstojné a pokud chtějí přidat přes dva tisíce korun, je to už docela dost peněz," zmínil Vladimír Valenda, který v pátek po poledni procházel kolem budovy pošty v centru Znojma. Nad předvánočním termínem stávky muž pokrčil rameny. „Takhle se asi takové věci dělají, že si je odboráři načasují," reagoval Valenda.

Stávkující, kterých je na jižní Moravě asi sto padesát – všichni z Brna, si zvolili dobu mezi pátou a sedmou hodinou večerní. Místopředseda koordinačního výboru a předseda nezávislého odborového sdružení pracovníků České pošty SOS-21 Petr Pohl ale uvedl, že se připojí i pár zaměstnanců z menších poboček.

Pohl je ve stávkovém výboru reprezentantem jižní Moravy. „Chceme, aby pošta dobře fungovala a poskytovala zákazníkům kvalitní služby. S tím souvisí to, aby zaměstnanci nebyli přetěžovaní a dostávali zaplaceno, co jim patří. Je velká škoda, že v prosazování těchto požadavků nejsou všechny odbory jednotné," uvedl Pohl.

Zdaleka ne všichni odboráři se totiž k razantnímu kroku připojili. Patří mezi ně třeba Libuše Bednarovičová z hodonínské organizace odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb. „S některými požadavky souhlasíme, ale chceme, aby se mluvilo za všechny zaměstnance. Není reálné přidat každému pracovníkovi dva a půl tisíce korun. Nemyslím si, že by na to náš podnik měl," oznámila Bednarovičová.

Kvůli stávce se v pátek do sporu vložili také premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec. Ten přislíbil zvýšení mzdy až o čtrnáct set korun.

Vedení České pošty považuje stávku za nezákonnou a požadavky odborářů za nereálné.