Radním z Boleradic vadí, že uzavření obou školských zařízení způsobí obtíže především rodičům dětí, kterým se nepodaří zajistit pro své ratolesti hlídání.

Rozhodnutí stávkového výboru Deníku přetlumočila ředitelka Miroslava Fišerová. „Zaměstnancům se nelíbilo, že s nimi zřizovatel nesouhlasí. Byli z toho rozladění. I vzhledem k tomu, že podobnou odezvu jinde nezaregistrovali. Ostatní zřizovatelé se stávkou souhlasí a nemají s uzavřením škol problém. Všichni zaměstnanci se proto dohodli a jednoznačně se k tomu přiklonili, že se i přes výzvu a nesouhlas radních do stávky zapojí. A škola i školka tak v pondělí zůstanou zavřené,“ uvedla Fišerová.

Stávka škol 2023

Starosta městysu Antonín Vejvančický tím považuje věc za uzavřenou. „Ten den nějak budeme muset přežít, není to žádné drama. Právo na stávku se jim nedá upřít. To, že se do ní nakonec přeci jen zapojí, a že bude škola i školka uzavřená, mě ze židle nezvedá. Alespoň jsme zkusili navrhnout jiný způsob řešení a formu protestu, která by rodiče obtěžovala méně. Nevyšlo to, nedá se nic dělat,“ okomentoval starosta.

Ředitelka Fišerová se domnívá, že jednodenní stávka žádné problémy v Boleradicích nezpůsobí. „Zaměstnanci školy a školky jsou toho názoru, že stávka je na místě i proto, že je nynější situace již neudržitelná. Jeden den není zase až takový problém a myslím si, že to rodiče zvládnou. Dosud si nikdo z nich nestěžoval. Ani písemně, ani ústně. Nikdo se nám neozval, že by v pondělí neměl kam své dítě dát,“ poznamenala ředitelka.

Hlídání pro nejmenší děti

Ulevit rodičům nejmenších dětí se rozhodli ve Velkých Pavlovicích. Na pondělí, kdy se koná celorepubliková stávka škol, která zavře také všechna školská zařízení ve městě, otevřou Velkopavlovičtí speciální třídu pro až pětadvacet školčat a nejmladších školáků.

Kolik zařízení se nakonec na Břeclavsku do stávky škol skutečně zapojí, bude podle Radima Šebesty, ředitele hustopečského gymnázia a zástupce školských odborů na Břeclavsku, zcela jasné až v pondělí okolo desáté hodiny ranní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Břeclavské Vánoce lákají na novinky. Sněhuláka hokejistu, snowboardistu a lyžaře

Břeclavské Vánoce se poprvé rozsvítí v neděli 3. prosince. | Video: Deník/Iva Haghofer