Už nyní je jisté, že doma zůstanou žáci Základní školy Slovácká v Břeclavi a Valtická a Pavlovská v Mikulově. „Zasedal u nás stávkový výbor, kterého se zúčastnili všichni kantoři. Jednohlasně jsme se rozhodli do stávky zapojit. Souhlasíme s požadavky tak, jak je formulovala komora, a připojujeme se k nim,“ sdělila zástupkyně druhého stupně Jindřiška Kudrnová.

Odborům vadí, že vláda nesplnila slib o navýšení platu učitelů. Tím bylo na jaře zvýšení sumy na výdělky o patnáct procent. Místo toho se v návrhu rozpočtu na příští rok počítá s navýšením jen asi o deset procent.

Po celý den bude zavřené také hustopečské Gymnázium T. G. Masaryka. „Do stávky se zapojíme. Rodiče byli informovaní v dostatečném předstihu,“ ujistila učitelka Dagmar Langarová.

Stávkovat se naopak nechystají učitelé v Rakvicích či Dolních Věstonicích. „U nás nefungují odbory. Přesto jsem obešel všechny učitele a ptal jsem se jich osobně, zda se do stávky nechtějí zapojit. Jejich zástupce mi pak přišel jen oznámit, že to odmítli,“ řekl ředitel školy Zbyněk Háder.

Stávka v okrese
- Zavřené budou základní školy Slovácká v Břeclavi, Valtická a Pavlovská v Mikulově, ve Tvrdonicích, Velkých Pavlovicích a Kloboukách u Brna. Dále i Gymnázium T. G. Masaryka v Hustopečích.
- Omezený provoz čeká žáky v Popicích a Lanžhotě.
- Nezapojí se školy v Rakvicích nebo Dolních Věstonicích.

Rodiče podle něj volali a zajímali se, jak bude středeční výuka vedená. „Na stránky školy jsem proto umístil stanovisko s poznámkou, že škola bude otevřená normálně s běžnou výukou, jak je uvedená v rozvrhu,“ zmínil Háder.

Reakce odborů se mu zdá unáhlená. „Podle mě je malicherné stávkovat kvůli dvěma procentům. Rozumnější mi přijde nápad Pirátů, kteří chtějí do konce roku předložit návrh na pravidelnou valorizaci platů učitelů ze zákona. Je to lepší, než se každý rok dohadovat, o kolik procent se kantorům zvednou platy,“ myslí si ředitel.

Logem, že stávkují, nebo že stávku podporují, budou označené i další školy na Břeclavsku. V omezeném provozu bude výuka probíhat například v Popicích.

Stávkovat pak budou ve středu kromě Velkých Pavlovic také učitelé ve Tvrdonicích. „Přemýšlíme, kam dáme děti, když musíme s mužem oba do práce. O zavření školy vím krátce z informace v elektronické žákovské knížce. Docela mě to štve,“ svěřila se například matka Lucie Molinková.