Proč vůbec učitelé cítí potřebu stávkovat?

Hlavním důvodem je financování školství na příští rok. Vláda v rozpočtu počítala s navýšením platů učitelů o jedno a půl procenta a snížením prostředků na učebnice a další školní pomůcky. To by ale znamenalo, že se zhorší postavení škol, protože by jednak klesly reálné mzdy učitelů, a ředitelé by nebyli schopní zajistit chod škol.

Jaké jsou tedy požadavky nespokojených učitelů?

Požadujeme navýšení rozpočtu o tři miliardy korun. Znamenalo by to zvýšení platů učitelů o pět procent, to by alespoň pokrylo plánovanou inflaci, a půl miliardy by šlo na učební pomůcky. V parlamentu je návrh na navýšení o devět set třicet milionů, což samozřejmě nestačí.

Proč jste stávku naplánovali právě na čtvrtého prosince?

Datum korespondovalo s projednáváním rozpočtu, tak jsme chtěli parlament přitlačit k tomu, aby peníze do školství přidal.

Co na to říkají rodiče dětí? Máte jejich podporu?

Vesměs jsem neslyšel žádnou negativní reakci, protože je to v jejich zájmu. Každý prvňák dostává sešity, učebnice a veškeré věci, které potřebuje. Kdyby nám vláda nevyhověla, museli by na to doplácet nemalé částky. A někteří rodiče mají ve škole třeba dvě tři děti. To už se pak na peněžence pozná.

Jak jste jim oznámili, že jejich děti nemusí do školy?

Poslali jsme rodičům všech dětí na Břeclavsku vysvětlující dopis po dětech, takže se dozvěděli, jak se věci mají. Myslím, že to vzali opravdu dobře.

Myslíte, že má stávka šanci na úspěch?

Už teď je vidět, že akce je celorepublikově úspěšná. Už s námi snad budou jednat, když se zapojilo tolik kantorů, a ne jako obvykle, když jde před úřad vlády stávkovat pár jedinců za všechny. Politici by to měli zvážit, protože je to sto tisíc voličů. Dobrým signálem je, že se připojila i celá řada škol, která nemá odbory. Z toho je vidět, že situace je vážná.

Kolik škol na Břeclavsku stávku podpořilo?

Necelých devadesát procent. Je smutné, že lidé, kteří mají vychovávat, se musí takto prát o každou korunu.