Zamknuté dveře, prázdné třídy, tiché chodby. Tak v pondělí vypadala většina škol na Břeclavsku. Ke stávce učitelů za vyšší platy se v břeclavském regionu připojilo osmdesát procent škol. Mezi nimi byly školy základní, střední, mateřské, ale i umělecké.

Někteří kantoři se za lepší mzdy vypravili protestovat do Prahy. Z Břeclavska kolem desáté hodiny vyrazily dva autobusy. V nich seděli nespokojení učitelé, kteří se na celostátní demonstraci vybavili transparenty.

„Vláda nám pořád slibuje nějaká procenta. Už minule jsme si měli na platech polepšit. Ve skutečnosti mám ale výplatu nižší,“ zdůvodnil kantor z lanžhotské školy Milan Kocmánek své rozhořčení.

Také on jel podpořit učitele na společnou demonstraci v hlavním městě. V Praze se padesátka učitelů z Břeclavska připojila ke svým kolegům z jiných koutů republiky. „Manifestace proti současné mzdové politice začne před úřadem vlády, potom půjdeme v průvodu před budovu ministerstva školství,“ vysvětlil školský odborář Leopold Králík průběh pražské akce.

Kromě učitelů se stávka týká hlavně dětí. Většina z nich den volna navíc vítá. Ne už ale jejich rodiče. Pro malé školáky museli zajistit náhradní program, hlídání a mnohdy i oběd.

Helena Tošerová z Klobouk u Brna měla štěstí. S hlídáním dcery, která navštěvuje první třídu, jí v době stávky pomohla babička. „Jinak bych si musela vzít narychlo dovolenou. Nejhorší na stávkování je, že o zavření školy dají učitelé vědět jenom dva dny předem. Každý tak rychle dovolenou nedostane,“ říká. Její kolegyně si dítko musela přivézt do práce, hlídání nesehnala.

Ne všechny školní dveře zůstaly včera zavřené. Jednou ze škol, která se ke stávce nepřipojila, je Střední vinařská škola ve Valticích. „Právě u nás tento týden studenti skládají maturitní a závěrečné zkoušky. Stávkovat v tak důležitém období se nám zdálo neseriózní,“ uvedla tamní předsedkyně odborů Katarína Javůrková. S důvody stávky na valtické vinařské škole kantoři souhlasí. Přesto se k protestujícím učitelům nechtěl připojit nikdo ze sedmdesátičlenného pedagogického sboru.

Do práce včera přišli i učitelé v největší břeclavské Základní škole Slovácká, kterou navštěvuje sedm set dvacet školáků. „Jsme jediná základní škola v Břeclavi, která nestávkuje. Nikdo to nezorganizoval, nemáme tady odbory,“ konstatoval učitel Milan Klim.

„Můj názor je, že se jednodenní stávkou stejně ničeho nedosáhne. Školy by se musely zavřít tak na měsíc, aby to s někým pohnulo,“ přidal kritický názor pedagog ze stejné školy, který chtěl raději zůstat v anonymitě.
Podle odboráře Králíka dávají nestávkující učitelé jasný signál, že si neváží své práce.

Zdeňka Savarová