Než pokladní prodá vstupenky prvním nedočkavým návštěvníkům, musí se lesknout a blyštět vše včetně podlah, nábytku, řezeb nebo třeba železného brnění.

Celkově na to mají zaměstnanci nejnavštěvovanější památky v zemi pouhý měsíc. „Do konce ledna tak musí být jak zámek, tak i skleník úplně v pořádku,“ podotkla kastelánka Ivana Holásková.

Úklid zámeckých komnat se s tím běžným v domácnosti rozhodně srovnat nedá. Zámkem i skleníkem teď proudí zahradníci, dámy se štětečky a prachovkami, řemeslníci či natěrači.

Používají speciální přípravky

„Je to opravdu náročné, reprezentační sály mají na výšku až osm metrů, takže je potřeba postavit lešení. A všechny řezby, které jsou velmi jemné a složité, se musejí štětečkem velmi pečlivě oprášit a očistit. Péče o takový zámecký mobiliář je jiná než o nábytek, jenž máme doma. Ošetřujeme ho speciálními přípravky, které doporučují restaurátoři,“ poznamenala Holásková.

Rušno je také v útrobách unikátního zámeckého skleníku, který byl postavený na části plochy bývalé dřevěné oranžerie v polovině osmnáctého století. I ten zahradnice a zahradníci připravují na únorové zahájení.

Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Provést musejí kompletní údržbu. Rostliny přesadit, obnovit, doplnit jim zeminu a přihnojit je. Nutné je ale třeba taky omýt sklíčka skleníku.