Lidem však plánovaný materiál vadí. „S asfaltovou cestou ze Staré Břeclavi do města jsem souhlasila, stejně tam už asfalt byl, jen v hrozném stavu. Ale tady je to naprosto zbytečné,“ komentovala Marcela Hřibová na sociální síti.

Opoziční zastupitel a ochránce přírody Filip Šálek zdůraznil, že úsek patří mezi velice hodnotná a klidová místa. „Stavbou by mohlo ztratit své kouzlo,“ vznesl obavy.

Starosta města Pavel Dominik si za zpevněním hrází stojí. „V západní Evropě jsou vyasfaltované hráze běžné a jsou využívané,“ uvedl.

S jeho názorem souhlasí i místní Petr Malinkovič. „Dříve jsem kolem Dyje potkával minimum lidí. Teď, když se zaasfaltovalo, tak je na hrázi spousta kolečkových bruslařů, cyklistů a lidí na procházkách,“ potvrdil Malinkovič na sociální síti.

ZACHRAŇTE LIPKY


Lidé byli rozhořčení především proto, že kvůli pracím na nové cestě pokácí deset lip rostoucích kolem řeky. Místní Jakub Miklín proto nabádal lidi, aby vyjádřili svůj nesouhlas a poslali starostovi dopis. „Teď je poslední šance to změnit a požadovat jiný povrch cesty než tvrdý černý asfalt,“ stojí v informačním letáku s názvem Zachraňte lipky. Mluvčí radnice Jiří Holobrádek informoval, že zatím přišly pouze dva dopisy.

O problémuMěsto chce zpevnit stezku mezi sportovním areálem Pastvisko a areálem Na Vodě.
• Kvůli stavbě cesty bylo v plánu pokácet 10 stromů.
• Lidé proto vyrobili letáky s pobídkou k napsání stížnosti starostovi.
• Nechtějí také, aby se na úpravu povrchu použil asfalt.


Podle Šálka Povodí Moravy přislíbilo, že stromy nepokácí. „Přesto je téměř jisté, že úpravou hráze dojde k jejich nevratnému poškození,“ řekl muž. Zlobil se také, že se lidé k tomuto projektu nemohli vyjádřit.

Místostarosta Břeclavi Jaroslav Válka mu však oponuje. „Vyjádřit se všichni mohli před dvěma lety, když se o hrázích teprve uvažovalo,“ uvedl. Dodal, že nyní jednají s právníky o tom, zda by se dalo od smlouvy s výhercem soutěže odstoupit a vymyslet novou alternativu, jak lidem vyjít vstříc. „Jeden ze záměrů povyku asi je, že se někteří lidé chtějí zviditelnit,“ míní Válka.

Projekt město vysoutěžilo za necelých dva a půl milionu korun. V Břeclavi je zpevněných hrází hned několik. Není to ani poslední záměr, který starosta Dominik plánuje. „Ještě kdyby se podařilo postavit lávku z Pastviska, abychom propojili dva břehy,“ nastínil.

RADKA KONEČNÁ