Nejvyšší správní soud rozhodl, že se lidé mohou na zasedání zastupitelstev vyjadřovat pouze ke konkrétním případům, které se právě projednávají. V opačném případě prý totiž můžou činnost zastupitelstva přímo ochromit. Své připomínky si mají nechat na bod „různé“.
Aktivní občany v obcích na Břeclavsku dobře znají. Na zastupitelstvo ve Valticích se například opakovaně obrací žena s problémem nadměrného hluku ze sousedství. Zastupitelé ale tvrdí, že s tím nemůžou nic dělat.
Starostka: Chápu, ale nemůžu pomoci
Starostka Terezie Lvová se ženou na jednu stranu cítí. „Bydlet v sousedství diskotéky asi není nic příjemného. Na druhou stranu, když začala stavět, věděla, že to je vedle kina. Jeho majitelé utratili spoustu peněz za odhlučnění. Navíc do budovy investovali a chtějí jí provozovat. Vše je na rozhodnutí stavebního úřadu. Já jako starostka, ale ani nikdo ze zastupitelů, jí v této fázi skutečně nemůžeme pomoci,“ vysvětlila.
Ne vždy ovšem rozruch na zastupitelstvech tropí lidé z ulice. Situace může být i opačná. „Žádný problém s občanem, který by si chodil pravidelně stěžovat na zastupitelstvo, nemáme. V minulosti jsme se ale potýkali s jedním zastupitelem,“ přiznala starostka Kobylí Dagmar Kovaříková.
Zastupitelstvo v Dolních Věstonicích zase proslavil případ, kdy bývalý starosta Jiří Klanica opustil zasedání poté, co jeho členy počastoval nadávkou. Zpětně se dozvěděl, že byl z jednání vykázán.
„Mezi dveřmi jsem řekl, co si o zastupitelstvu myslím,“ poznamenal bývalý starosta. Druhý den už ale podle něj celá dědina mluvila o vykázání a později se toto slovo objevilo i v zápisu.
Mikulovské zajímá, co se děje
Většina stížností se ale podle starostů odehrává v klidnějším duchu. „Vyložené potížisty nemáme. Spíše nás chodí na zasedání zastupitelstva opakovaně upozorňovat někteří lidé na problémy. Například, že přes město jezdí hodně aut. Ne vždy je ale v moci radnice něco s tím udělat,“ řekl starosta Pohořelic Josef Svoboda…